Protokół Nr VIII/07

P R O T O K O Ł Nr VIII/07
z VIII Sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja, odbytej w dniu 6 grudnia 2007 r.
 
            Obrady VIII nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Nurcu-Stacji.
 
            Obrady rozpoczęto o godz. 1000, a zakończono o godz.1415.
 
            Rada liczy 15 radnych, obecnych na posiedzeniu sesji było 12 radnych.
 
Radni obecni:
1/ Pan Jerzy Barańczuk                - Wyczółki,
2/ Pani Beata Dubińska                - Żerczyce,
3/ Pan Michał Jadczuk                  - Nurzec-Stacja,
4/ Pani Katarzyna Jezierska          - Nurzec-Stacja,
5/ Pani Lucyna Stanisława Lickiewicz – Nurzec Kolonia,
6/ Pan Michał Muszkatel             - Wólka Nurzecka,
7/ Pan Jarosław Nikiforuk           - Siemichocze,
8/ Pan Jerzy Olesiuk                    - Tymianka,
9/ Pan Zenon Podbielski              - Nurzec-Stacja,
10/ Pan Jan Raczyński                 - Zalesie,
11/ Pani Antonina Rosa               - Nurzec-Stacja,
12/ Pan Roman Wudarski            - Nurzec-Stacja.
 
Radni nieobecni usprawiedliwieni:
 
1/ Pan Jerzy Fiedoruk                  - Klukowicze,
2/ Pan Wiktor Karpiuk                - Moszczona Pańska,
3/ Pan Zbigniew Olesiński          - Nurzec-Stacja,
 
Spoza Rady w sesji udział wzięli:
 
1/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt,
2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy,
3/ Pani Joanna Trzeciak – przedstawiciel Gospodarstwa Pomocniczego przy WZMiUW Eksploatacja Wodociągów w Białymstoku,
4/ Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Nurzec-Stacja,
5/ Sołtysi.
/Listy obecności w załączeniu/          Zał. Nr 1.
 
            Obradom VIII sesji Rady Gminy przewodniczył Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
 
Do punktu 1-go
 
            Przewodniczący obrad otwierając obrady stwierdził, iż ilość obecnych na sali radnych zabezpiecza regulaminowe quorum, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.
            Następnie powitał radnych Gminy Nurcu-Stacja, Pana Piotra Jaszczuka Wójta, Panią Marię Szatyłowicz – Skarbnika Gminy, Pana Krzysztofa Staniszewskiego – Sekretarza Gminy, Panią Joannę Trzeciak – Przedstawiciela Gospodarstwa Pomocniczego przy WZMiUW, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz wszystkich obecnych.
            Po otwarciu obrad poinformował, że protokół z VII sesji wyłożony był do wglądu radnych i obecnie znajduje na sali obrad. Zapytał, czy są uwagi do protokołu z VII sesji Rady Gminy.
 
            Uwag do protokołu z VII sesji Rady Gminy nie w niesiono.
 
            W wyniku jawnego głosowania protokół z VII sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja został przyjęty jednogłośnie 12 głosami, w obecności 12 radnych.
 
Do punktu 2-go:
 
            W punkcie tym Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski – zapoznał z proponowanym porządkiem obrad VIII sesji. Następnie zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad.
 
            Uwag do proponowanego porządku obrad nie wniesiono.
 
            W wyniku jawnego głosowania porządek obrad VIII nadzwyczajnej sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie 12 głosami za w obecności 12 radnych. A brzmi on następująco:
 
      1. Otwarcie obrad i przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Gminy.
      2. Przyjęcie porządku obrad.
  1. Informacja o realizacji uchwał Rady Gminy Nurzec-Stacja.
  2. Interpelacje i zapytania radnych.
  3. Podjęcie uchwał w sprawach:
           1/ Zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków.
  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  2. Sprawy różne i wolne wnioski.
 
Do punktu 3-go
 
Informację o realizacji uchwał Rady Gminy i działalności Wójta w okresie między sesjami przedstawił Pan Piotr Jaszczuk – Wójt.
/Informacja w załączeniu/ Zał. Nr 2.
 
Do punktu 4-go
 
            Interpelacje i zapytania radnych:
1/. Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił uwagę, że na ul. Poniatowskiego przy posesji Pani Wróblewskiej i na ul. Poprzecznej przy posesji Pana Górala istniejące hydranty są zbędne i należałoby je zlikwidować, gdyż utrudniają odśnieżanie i inne prace.
 
2/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, kto wyraził zgodę na parkowanie autobusów szkolnych przy posesjach kierowców. Uważa, że parkowanie autobusów przy posesjach kierowców zwiększa koszty eksploatacji. Uzyskane oszczędności ze zmiany parkowania autobusów można przeznaczyć na dowóz dzieci na zawody i inne wyjazdy. Czy ktoś analizował ten problem i czy przewidziane jest uporządkowanie tej sprawy?
- Czy nauczyciele pobierają wynagrodzenie za pracę w świetlicy? Jeśli nauczyciele pobierają wynagrodzenie to, dlaczego nie zatrudnia się młodych wykształconych ludzi, którzy pozostają bez pracy.
- Kto zlecił prace w zakresie żwirowania dróg i dlaczego wykonano te prace na drodze w Siemichoczach i Zabłociu bez akceptacji radnych.
 
 3/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – zapytał, na jakim etapie są prace związane z budową stacji przekaźnikowej telefonii cyfrowej „ERA” na działce w Klukowiczach.
 
Do punktu 5-go
 
Wniosek Gospodarstwa Pomocniczego przy WZMiUW Eksploatacja Wodociągów w Białymstoku oraz projekt uchwały w sprawie zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków omówiła Pani Irena Kowalewicz – p.o. Kierownik Referatu Rozwoju Gminy.
 
D y s k u s j a:
 
1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy prawdą jest, że koszt utrzymania hydroforni po Jednostce Wojskowej przewyższa, uzyskiwane dochody ze sprzedaży wody. Następne pytanie to czy uległaby zmniejszeniu stawka opłaty za odprowadzenie ścieków, gdyby zwiększyła się liczba przyłączy.
 
2/ Pani Joanna Trzeciak – Przedstawiciel Gospodarstwa Pomocniczego przy WZMiUW Eksploatacja Wodociągów - poinformowała, że prawdą jest, iż utrzymanie hydroforni po Jednostce Wojskowej jest bardzo kosztowne, gdyż istniejące urządzenia są dość duże, a zapotrzebowanie na wodę jest znikome w stosunku do wydajności, co sprzyja powstawaniu wody zastojowej, dlatego już w miesiącu czerwcu wspólnie z Wójtem analizowaliśmy ten problem i rozważana jest ewentualność przyłączenia osiedla po Jednostce Wojskowej do wodociągu w Nurcu-Stacji. Nadmieniła, iż podobny problem występuje w hydroforni w Klukowiczach, po odłączeniu zaopatrzenia w wodę części Gminy Mielnik, zapotrzebowanie na wodę zmniejszyło się o 50%. Obecnie w Klukowiczach została wyłączona część urządzeń. Pozytywne wyniki uzyskiwane są na hydroforni w Tymiance i Nurcu-Stacji. Natomiast w Nurcu-Stacji jest bardzo duża awaryjność wodociągu, dlatego została skierowana na stałe jedna koparka. Odnośnie usunięcia zbędnych zdroji uważa, że mogą być one usunięte, gdyż do dyspozycji konserwatora jest na stałe koparka. Odnośnie obniżenia taryfy za odprowadzenie ścieków, jeśli ulegnie zwiększeniu ilość ścieków wyjaśniła, iż możliwe jest obniżenie taryfy opłat. Nadmieniła, iż wprowadzona zmiana polegająca na zmniejszeniu wcześniej wnioskowanych stawek jest możliwa w związku z poprawą ściągalności opłat za pobór wody.
Odnośnie bakteriologii w wodociągu po Jednostce Wojskowej poinformowała, że na dzień 14 listopada br wykryto bakterie tylko w jednym mieszkaniu, dlatego w dalszym ciągu jest woda chlorowana i badana, chociaż ostatnie badania nie wykazały bakterii. Z chwilą otrzymania pozytywnej informacji o stanie wody zostanie od inspektora sanitarnego zostanie wstrzymane chlorowanie wody. Podkreśliła, iż z uwagi na ilość pobieranej wody musi być kontrolowany stan wody i chlorowany.
 
3/ Pan Jerzy Prochowicz – Przewodniczący Rady Osiedla Zielone – poinformował, że na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż woda jest bez bakterii w wodociągu głównym, a w dalszym ciągu występuje w przyłączeniu drugiego bloku. Następnie zwrócił uwagę, że skoro woda nie nadaje się do picia i jest chlorowana to powinna być dostarczana dla mieszkańców woda z wodociągu w Nurcu-Stacji.
 
4/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że w wodzie z wodociągu po Jednostce Woskowej od dawna stwierdzane są bakterie. Uważa, że przyczyna istniejącej jakości wody nie jest spowodowana małym poborem wody, lecz na stan wody ma wpływ środowisko, na jakim istnieje hydrofornia. W poprzednim okresie był duży pobór wody a bakterie coli były jeszcze w większej ilości. Zapytał, czy nie ma wpływu była chlewnia na terenie jednostki.
 
5/ Pani Joanna Trzeciak – Przedstawiciel Gospodarstwa Pomocniczego przy WZMiUW w Białymstoku – poinformowała, że zakład dysponuje aktualnym operatem wodnoprawnym wydanym przez Starostwo. Możliwe, że na jakość wody ma wpływ brak strefy ochronnej, jednak w operacie ten fakt nie został odzwierciedlony. Nadmieniła, że występujące w wodzie bakterie coli nie są bakteriami chorobotwórczymi, dlatego decyzja Inspektora Sanitarnego mówi o warunkowym korzystaniu z wody. W ostatnim okresie w Bielsku Podlaskim, Grajewie i Łomży badania wykazały również bakterie coli. Poinformowała również, że zastosowana zostanie ulga w związku z skażeniem wody.
 
6/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – zwrócił się z następującymi zapytaniami:
-          Czy planowana jest wymiana pomp na hydroforni w Tymiance, gdyż obecnie w godzinach zwiększonego poboru wody występuje bardzo niskie ciśnie wody w kranach?
-          Czy będą wymieniane wodomierze?
-          Czy w wodociągach na terenie gminy występują jeszcze rury azbestowe?
-          W jakiej wysokości są taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków na terenie innych gmin?
 
7/ Pani Joanna Trzeciak - Przedstawiciel Gospodarstwa Pomocniczego przy WZMiUW w Białymstoku – udzieliła wyjaśnień na zgłoszone zapytania. I tak:
-          W hydroforni w Tymiance studnie są głębokie i wydajne, w związku ze zwiększonym poborem wody zamówiona została pompa o większej wydajności, co pozwoli wyeliminować występujące spadki ciśnienie w wodociągu. Wymiana pompy nastąpi w miesiącu styczniu.
-          Odnośnie wymiany wodomierzy wyjaśniła, że każdy konserwator ma na stanie wodomierze i na wniosek zainteresowanego wodomierze są instalowane, wymieniane nieodpłatnie.
-          Odnośnie występowania w wodociągu rur azbestowych na terenie gminy wyjaśniła, iż na starą sieć wodociągową brak jest pełnej dokumentacji, dlatego trudno jest określić, na jakich odcinkach wodociągu są rury azbestowe. W trakcie awarii wodociągu ustaliliśmy, że były rury azbestowe na ul. Zakątnej, Akacjowej, Młyńskiej. Nadmieniła, że raz w roku woda jest poddawana badaniom pod względem chemicznym tj. metali ciężkich i parametry nie są przekroczone. W okresie, gdy nie ma awarii azbest nie szkodliwy.
-          Odnośnie cen za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków wyjaśniła, że są bardzo zróżnicowane w zależności od kosztów tj. od 1,66 zł do powyżej 3 zł. Na terenie Gminy Nurzec-Stacja można również obniżyć cenę wody z ujęcia w Nurcu-Stacji w Tymiance, natomiast z ujęcia, w Klukowiczach i na terenie po Jednostce Wojskowej należałoby znacznie podwyższyć. Ustalając cenę dla całej gminy jest cena zaproponowana we wniosku.
 
8/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż w regulaminie zaopatrzenia w wodę jest punkt mówiący o obowiązku wykonywania modernizacji wodociągu i hydroforni. Co zostało wykonane w zakresie modernizacji? Kończąc stwierdził, iż podwyższenie taryf za pobór wody zmniejszy pobór, gdyż mieszkańcy zaczną jeszcze bardziej oszczędzać.
 
9/ Pani Joanna Trzeciak - Przedstawiciel Gospodarstwa Pomocniczego przy WZMiUW w Białymstoku – poinformowała, że na terenie gminy stosując dwie taryfy można było obniżyć na terenie Nurca – Stacji, jednak powszechnie jest przyjęte, że na terenie jednej gminy powinna być jedna taryfa.
Odnośnie modernizacji poinformowała, że wymieniane są pompy, wymiana armatury wodociągowej, przy usuwaniu awarii zakładane są kształtki, które pozwolą na wymianę danego odcinka wodociągu.
.
10/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił uwagę, że niewłaściwe usuwane są awarie wodociągu, gdyż pozostawia się nie uporządkowany teren po wykopach. Jako przykład podał awarię na ul. Nowej przy posesji Pani Sawa.
 
11/ Pani Antonina Rosa – Radna Nurzec-Stacja – poinformowała, że na ul. Wąskiej również nie został uporządkowany teren po wykopach wykonanych przy awarii wodociągu.
 
12/ Pani Joanna Trzeciak - Przedstawiciel Gospodarstwa Pomocniczego przy WZMiUW w Białymstoku – poinformowała, że nie uporządkowanie terenu po awarii wodociągu na ul. Nowej jest niedopatrzeniem Pana Wawrzyniaka, który ma do dyspozycji koparkę. Zostanie mu zwrócona uwaga, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Natomiast, na ul. Wąskiej było wykonywane przyłączenie, dlatego naprawione zostanie przez Zakład w Bielsku Podlaskim.
 
            W związku z brakiem głosów w dyskusji Przewodniczący Obrad Pan Zenon Podbielski przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
 
            W wyniku jawnego głosowania za przyjęciem uchwały 0 głosów, 7 głosów przeciw, 5 głosów wstrzymujących. Wobec powyższego uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków nie została podjęta.
 
Do punktu 8-go:
 
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych:
 
1/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – udzielił odpowiedzi na zgłoszone zapytanie dotyczące wyrażenia zgody na parkowanie autobusów szkolnych przy posesjach kierowców. Poinformował, że odległość posesji kierowców od planu szkolnego nie jest duża. Parkowanie autobusu przy posesji kierowców pozwala na łatwiejsze utrzymanie gotowości autobusu do pracy. W przyszłości należy stworzyć warunki do garażowania autobusów..
 
-          Odnośnie wykonanego żwirowania dróg poinformował, iż wykonane prace w tym zakresie polegały na zasypaniu najbardziej nieprzejezdnych miejsc, aby przywrócić przejezdność drogi. Realizacja tych zadań prowadzona była na wniosek sołtysów radnych.
-          Odnośnie zatrudnienia w świetlicy szkolnej było wyjaśnienie Dyrektora Szkoły na poprzedniej sesji.
 
2/ Pani Katarzyna Jezierska – Radna Nurzec-Stacja – zapytała w imieniu nauczycieli, dlaczego Pan Raczyński drąży temat zatrudnienia w świetlicy szkolnej.
 
3/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wyjaśnił, iż jego zainteresowanie zatrudnieniem nauczycieli w świetlicy szkolnej pokierowane jest blokowaniem miejsc pracy dla ludzi młodych, które nie mają zatrudnienia. Nauczyciele walczyli o skrócenie czasu pracy, dlaczego obecnie chętnie pracują w godzinach ponad wymiarowych. Nadmienił, iż jeśli nauczyciele pracują społecznie to nie ma uwag do zatrudnienie, jeśli jednak pracują za pieniądze to należy zatrudnić młode osoby, które nie mają zatrudnienia.
 
4/ Pani Katarzyna Jezierska – Radna, Nurzec-Stacja – wyjaśniła, iż o zatrudnienie w świetlicy szkolnej nie ubiegały się młode osoby, gdyż nie było podań o zatrudnienie, dlatego nie możemy mówić o blokowaniu miejsc pracy przez nauczycieli. Po odejściu Pani Timoszuk pracują młode osoby, które w świetlicy uzupełniają etat.
 
5/ Pan Piotr Jaszczuk - Wójt – poinformował, iż przy zatrudnianiu nauczycieli w ramach zastępstwa mamy oszczędności, gdyż płacimy tylko za czas przepracowany, a nie płacimy za okres ferii, wakacji.
 
6/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż w poprzednim okresie było dwa etaty, na które nikogo nie zatrudniono i z odpowiedzi dyrektora wynikało, że nie planuje zatrudnienia nowych osób.
 
7/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że w roku szkolnym 2008/2009 zostanie zatrudniona jedna osoba. Udzielając odpowiedzi na zapytanie w trakcie poprzedniej sesji Dyrektor szkoły nie informował o tym zatrudnieniu, gdyż nie był przygotowany jeszcze projekt organizacyjny.
 
8/ Pani Irena Kowalewicz – p.o. Kierownika Referatu Rozwoju Gminy – udzieliła odpowiedzi na zapytanie dotyczące budowy stacji przekaźnikowej telefonii cyfrowej „ERA”. Poinformowała, że zadania należące do kompetencji gminy zostały załatwione w całości, podpisana została umowa. Obecnie realizowany jest kolejny etap załatwienia formalności należących do kompetencji Starostwa. Najprawdopodobniej w przyszłym roku nastąpi budowa stacji.
 
Do punktu 7-go
Sprawy różne:
 
1/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, dlaczego w poprzednim okresie informowano, że osiągnięty został efekt ekologiczny w oczyszczalni, a obecnie z przedstawionej informacji wynika, że nie zostało przyznane umorzenie pożyczki, gdyż nie osiągnięto efektu ekologicznego.
 
2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – udzieliła odpowiedzi na zapytanie Radnego Wudarskiego dotyczące umorzenia pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Poinformowała, iż występowaliśmy o umorzenie 10% pożyczki tj. 45 000 zł i otrzymaliśmy odpowiedź odmowną gdyż nie uzyskaliśmy w odpowiednim terminie efektu ekologicznego. Termin ten był określony na 30 czerwiec 2003 r. Inwestycja została zakończona w terminie, lecz efektu ekologicznego nie osiągnęliśmy i został wydłużony termin do 31 sierpnia 2004 r. i wówczas informowano, że nie będzie umorzenia pożyczki.
 
3/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił się do Przewodniczącego Rady Gminy o udzielenie głosu przedstawicielom ZHP, którzy chcą zapoznać ze swoimi problemami.
 
3/ Pan Igor Mironkiewicz – Przedstawiciel Komendy Hufca ZHP w Siemiatyczach – poinformował, iż rozpoczęto rozmowy w Wójtem w zakresie reaktywowania drużyny ZHP na terenie Gminy Nurzec-Stacja. Na terenie gminy Nurzec-Stacja ZHP nie istnieje od trzech lat. Zwrócił się zapytaniem do radnych, czy czują potrzebę reaktywowania drużyny ZHP na terenie gminy.
 
4/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że ZHP w Siemiatyczach zwrócił się z wnioskiem o udostępnienie budynku po szkole w Moszczonie Pańskiej. Rozpatrując ten wniosek zwrócił się do dyrektorów szkól o informację, czy istnieje zainteresowanie reaktywowaniem drużyny ZHP. Z dokonanych ustaleń wynika, że nie ma zainteresowania wśród młodzieży działalnością w ZHP, jak i brak jest osoby chętnej do pracy z młodzieżą w zakresie harcerstwa. Ponadto w ostatnim okresie wynikła konieczność zapewnienia mieszkania dla jednej z mieszkanek naszej gminy, dlatego nie możemy przekazać tego budynku na potrzeby ZHP.
 
5/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – poinformował, iż osoba, którą planuje się umieścić w budynku po szkole nie jest zainteresowana zamieszkaniem w tym lokalu.
 
6/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż osoba ta mieszka w budynku, który w każdej chwili może się zawalić, dlatego musimy zapewnić jej lokal. Budynek w Moszczonie jest jedynym lokalem, który możemy zaproponować, jeśli odmówi to musimy mieć na piśmie jej odmowę.
 
7/ Pani Beata Dubińska – Radna, Żerczyce – poinformowała, że w poprzednim okresie wspólnie z nauczycielką Anitą prowadziły drużynę ZHP. Młodzież nie jest zainteresowana pracą w harcerstwie po godzinach nauki. Niektóre osoby chciałyby działać w harcerstwie jednak po godzinach nauki nie mają możliwości dojazdu do domu, a ze strony rodziców brak jest zainteresowania. W zakresie zbiórek wyjazdowych wspólnie z koleżanką zabieraliśmy młodzież do własnego samochodu i wyjeżdżałyśmy, co było pewnym utrudnieniem, gdyż odpowiadałyśmy za bezpieczeństwo. Obecnie młodzież nie jest zainteresowana działalnością w harcerstwie.
 
8/ Pan Igor Mironkiewicz - Przedstawiciel Komendy Hufca ZHP w Siemiatyczach – poinformował, że przy wspólnym zaangażowaniu można by było reaktywować drużynę ZHP. Nadmienił, iż na terenie powiatu prężnie działa drużyna w Siemiatyczach, Milejczycach. W miejscowościach tych jest duże zaangażowanie rodziców, nauczycieli. Brak zaangażowania może spowodować, że zanikną dobre wzorce, jakie daje harcerstwo.
 
9/ Pani Beata Dubińska – Radna, Żerczyce – poinformowała, o problemach związanych z reaktywowaniem drużyny harcerstwa.
 
10/ Pan Igor Mironkiewicz – Przedstawiciel Komendy Hufca ZHP w Siemiatyczach – poinformował, że prężnie działa drużyna w Milejczycach, Grodzisku, Perlejewie i Siemiatyczach. Brak jest drużyny w Mielniku, Nurcu-Stacji, Drohiczynie i Dziadkowiczach. Dzisiejsze spotkanie ma na celu reaktywowanie drużyny na terenie Nurca-Stacji. Wspomniał, że występowano o udostępnienie lokalu w Moszczonie Pańskiej, jednak nie jest to głównym celem dzisiejszego spotkania.
 
11/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, jakich efektów z dzisiejszego spotkania oczekują przedstawiciele ZHP., Jeśli chodzi o reaktywowanie drużyny harcerskiej należy rozmawiać z dyrektorami szkół i nauczycielami. Następnie zapytał, czy ZHP występował o udostępnienie lokalu do Agencji Mienia Wojskowego.
 
12/ Pan Igor Mironkiewicz - Przedstawiciel Komendy Hufca ZHP w Siemiatyczach – poinformował, iż ZHP występował o udostępnienie lokalu do Agencji Mienia Wojskowego, jednak Agencja nie wyrazi zgody na nieodpłatne udostępnienie lokalu. Ponadto obiekty po jednostce wojskowej mają zatrudnioną ochronę, co utrudnia udostępnienie lokalu. Nadmienił, iż głównym celem dzisiejszego spotkania jest reaktywowanie drużyny harcerstwa w Nurcu-Stacji.
 
13/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – zapytał, jakie oczekiwania są ze strony ZHP, czy tylko lokal w Moszczonie Pańskiej, czy reaktywowanie drużyny. Zapytał, do czego potrzebna jest zgoda władz gminnych.
 
14/ Pan Igor Mironkiewicz – Przedstawiciel Komendy Hufca ZHP w Siemiatyczach– poinformował, że głównym celem dzisiejszego spotkania jest reaktywowanie drużyny harcerstwa.
 
15/ Pani Katarzyna Jezierska – Radna, Nurzec-Stacja – zaproponowała, aby w celu reaktywowania drużyny harcerstwa zorganizować spotkanie w dyrektorami szkół i radą pedagogiczną i rodzicami. Jeśli będą osoby chętne do prowadzenia drużyny, a rodzice będą chętni do wsparcia finansowego to wówczas można rozmawiać z dziećmi odnośnie pracy w harcerstwie. Radnym trudno jest zajmować stanowisko odnośnie działalności drużyny ZHP.
 
16/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnił, iż jeśli chodzi o budynek w Moszczonie Pańskiej to możemy rozmawiać na sesji Rady. Odnośnie reaktywowania drużyny ZHP należy rozmawiać z dyrektorami szkół i młodzieżą.
 
16/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż nie satysfakcjonują go odpowiedzi udzielone na jego zapytania, dlatego wnioskował o przegłosowanie jego wniosków.
-          Uważa, że autobusy szkole są mieniem gminnym i powinny być parkowane na placu szkolnym, tak jak było poprzednio.
-          Było ustalone, że będą wykonywane określone drogi, a obecnie wykonywane są inne zadania w zakresie żwirowania dróg. Od trzech lat ubiega się o naprawienie przepustu na drodze do Grabarki. Miała być naprawiona droga w Zalesiu poprzez uzupełnienie masa bitumiczną i zadanie nie zostało wykonane. W związku z tym proponował, aby powołać komisję, która dokładnie sprawdzi:
1/ ile godzin w poszczególnych miejscowościach pracuje równarka,
2/ czy gmina w ramach oszczędności wysyła oferty na równanie dróg do różnych oferentów. Uważa, że tych spraw nikt nie kontroluje, chociaż realizacja budzi dużo uwag.
-          Oznakować ulice w Nurcu-Stacji, ustawiając tabliczki z nazwą ulicy przy skrzyżowaniu, gdyż mieszkańcy zwracają się o rozwiązanie tego problemu. Uważa, że koszt jednej tabliczki informacyjnej wynosi około 10-15 zł.
 
17/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – stwierdził, iż w ramach żwirowania dróg został naprawiony przepust na drodze do Grabarki o naprawę, którego wnioskował Radny Raczyński.
 
18/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż przepust został niewłaściwie naprawiony, gdyż zbyt mało nawieziono żwiru.
 
19/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – uważa, że mostek naprawiony w takim zakresie, na jaki pozwolili środki finansowe.
 
20/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – przypomniał, że Radny Raczyński wnioskował, aby równarkę przekazywać do dyspozycji radnego i sołtysa. Obecnie okazuje się, że radny będzie nadzorował, a za jakość wykonanych prac będzie odpowiadać Wójt. Poinformował, że na terenie wsi Zalesie wykonano bardzo dużo prac związanych z modernizacją i budową dróg. Na terenie gminy mamy wiele miejscowości, w których nie są realizowane zadania w takim rozmiarze jak w miejscowości Zalesie. Uważa, że w innych miejscowościach również musimy naprawiać drogi, dlatego trudno jest zasięgać opinii rady, gdzie mamy zasypać dół na drodze bądź wyrwę.
 
21/ Pan Jarosław Nikiforuk – Radny, Siemichocze – zapytał, czy na terenie wsi Siemichocze została naprawiona droga ścianka.
 
22/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że naprawa drogi tzw ścianka była konieczna, gdyż jest to droga, z której korzystają mieszkańcy Litwinowicz, Tymianki, Klukowicz jadąc w kierunku Nurca-Stacji, na tej drodze były bardzo duże doły, co powodowało, że droga nie była przejezdna. Ponadto na terenie wsi Siemichocze została częściowo naprawiona droga za szkołą w kierunku Państwa Radziszewskich, która była nieprzejezdna. Na drodze w Zabłociu były również, zadolenia powodujące nieprzejezdność drogi. Wykonane prace na tych drogach pozwoliły na przywrócenie przejezdności, lecz nie przyniosły pożądanych efektów, gdyż należało dowieść jeszcze więcej żwiru, ale nie pozwoliły na pełne wykonanie tego zadania brakujące środki finansowe.
 
23/ Pan Jarosław Nikiforuk – Radny Siemichocze – poinformował, że w okresie wiosennym naprawiane drogi w Siemichoczach były całkowicie nieprzejezdne.
 
24/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż za jakość wykonanych zadań powinien odpowiadać Urząd Gminy, a radny i sołtys powinien określić zadania do realizacji. Uważa, że Pan Staniszewski nie może decydować, które drogi będą równane, lecz mieszkańcy a w ich imieniu sołtys i radny. W celu zmniejszenia kosztów na równanie dróg, na wykonanie prac w zakresie równania dróg należy składać oferty do różnych firm, a nie do jednej, która określa wysokie stawki za wykonywane prace. W okresie, gdy przyjmowany był budżet gminy na 2007 r. odbyto posiedzenie wyjazdowe i wówczas nikt nie mówił o potrzebie wykonania naprawy drogi w Zabłociu. Kończąc zwrócił uwagę, że nie są realizowane zadania ustalone przez Radę tj. w Sokólu, Stołbcach, gdzie drogi są również trudno przejezdne, a wykonywano żwirowania na drodze ścianka, na drodze w Zabłociu.
 
25/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poprosił o poinformowanie, co zostało wykonane w zakresie naprawy dróg w miejscowości Zabłocie.
 
26/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że w Zabłociu zostało dowiezione dwie wywrotki żwiru przy rozgałęzieniu dróg, gdzie była droga nieprzejezdna W trakcie realizacji zadań w zakresie bieżącego utrzymania dróg nie było większych inwestycji. Wykonane zostały najpilniejsze prace na drodze ścianka gdzie było konieczne zasypanie istniejących dołów, aby przywrócić przejezdność drogi, zasypano największe doły na terenie wsi Moszczona Pańska, mostek na drodze do Grabarki. Odnośnie przekazywania równarki do dyspozycji sołtysa poinformował, że jeśli pracami kieruje sołtys to on ponosi odpowiedzialność za wykonane prace. W miejscowości Borysowszczyzna Sołtys nadzorował równanie drogi, zepchnięte zostało pobocze na środek drogi, co w pierwszej chwili wyglądało na zepsucie drogi w końcowym efekcie naprawa drogi została wykonana bardzo dobrze, dlatego nie jesteśmy przeciwny przekazywaniu, równarki do dyspozycji sołtysa czy radnego, lecz osoba nadzorująca powinna ponosić odpowiedzialność za wykonane prace.
 
27/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – po raz kolejny zwrócił uwagę, że nie zostały wykonane zadania zgodnie z ustaleniami Rady na terenie wsi Sokóle, Stołbce, Chanie-Chursy a wykonano naprawę drogi ścianka, o wykonaniu, której nikt nie mówił, nawet radny nie wiedział o potrzebie wykonania tej drogi. Stwierdził, iż nie neguje potrzeby wykonania prac na tych drogach, jednak powinny być realizowane te zadania, które ustali rada. Kończąc przypomniał, iż jest uchwała zebrania wiejskiego sołectwa Zalesie, w której jest zapisane, że gmina z kilkudniowym wyprzedzeniem ma informować radnego i Panią sołtys o planowanym równaniu dróg, aby można było ustalić zadania do realizacji.
 
28/ Pani Bożena Stasiuk – Sołtys Sołectwa Augustynka – zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że prowadzone kłótnie w trakcie obrad sesji są uciążliwe dla jej uczestników. Uważa, że zadania w zakresie równania dróg są prowadzone prawidłowo. W miejscowości Augustynka, przed równaniem dróg zwrócono się do Sołtysa o określenie, które drogi należy równać i wykonano równanie zgodnie z wnioskiem sołtysa, z czego zadowoleni są mieszkańcy.
 
29/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zwrócił się do uczestników sesji, aby nie negowali jego wniosków. W sołectwie Zalesie jest uchwała zebrania wiejskiego, w której jest zapis, że należy z kilkudniowym wyprzedzeniem informować radnego i sołtysa o planowanym równaniu dróg, aby można było ustalić najpilniejsze zadania do realizacji. Natomiast nadzór nad wykonanymi pracami powinien sprawować pracownik Urzędu Gminy.
 
30/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – zaproponował, aby zebranie wiejskie ustaliło harmonogram równania dróg i wówczas w trakcie wykonywania prac będzie on realizowany. Nadmienił, że zrozumiałym jest problem z powiadomieniem Radnego, gdyż pracuje zawodowo, dlatego wskazanym byłoby opracowanie harmonogramu we wcześniejszym okresie i przedłożenie go do Urzędu Gminy.
 
31/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zwrócił uwagę, że należy powiadomić sołtysa i radnego a oni powiadomią członków rady sołeckiej i ustalą zadania. Biorąc pod uwagę, że środki finansowe na realizację zadań w zakresie drogownictwa są ograniczone, nie możemy przyjmować wszystkich wskazanych przez mieszkańców wsi Zalesie dróg do równania, gdyż może dojść do takiej sytuacji, że na terenie tej miejscowości zostanie wykorzystany cały budżet, a na terenie gminy mamy jeszcze 22 sołectwa poza Zalesiem. Kończąc wyraził swoją opinię, że jeśli rada sołecka ma decydować, które odcinki będą wykonywane to i oni powinni odpowiadać za wykonane prace.
 
32/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna – zapytał, czy będzie możliwość wygospodarowania środków finansowych na naprawę drogi Borysowszczyzna – Werpol, która była naprawiona z udziałem mieszkańców, gdyż obecnie została ona znowu zniszczona przez użytkowników.
 
33/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że na terenie gminy jest ogromne zaniedbanie w zakresie nawierzchni dróg gminnych. Nadmienił, iż ceniąc zaangażowanie społeczne mieszkańców, będzie czynił starania, aby tę drogę orowować, gdyż jest tam grunt podmokły i droga ulega niszczeniu. Zaznaczył, iż realizacja tego zadania będzie możliwa, jeśli uzyskamy przychylność rady na wykonanie prac na tej drodze.
 
34/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna – zapytał, czy byłaby możliwość podziału obecnej klasy IV na dwa oddziały, gdyż praca w tej grupie jest utrudniona z uwagi na zróżnicowany poziom wiedzy młodzieży.
 
35/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż w sprawie rozdziału klasy IV docierają monity, dlatego problem ten zostanie szczegółowo rozpatrzony przy opracowywaniu projektów organizacyjnych szkół.
 
36/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poprosił o sprecyzowanie wniosku dotyczącego kontroli żwirowania dróg, czy ma to dotyczyć budowy drogi Augustynka Nurczyk, czy remontu.
 
37/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wyjaśnił, iż wniosek dotyczy żwirowania dróg.
 
38/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poprosił o wyjaśnienie, co rozumie się przez żwirowanie dróg, czy zawiezienie kilku wywrotek żwiru w celu zasypania dołu to jest żwirowanie drogi, czy wykonania remontu w większym zakresie.
 
39/ Pan Jan Raczyński – Zalesie – zwrócił uwagę, że nie została naprawiona droga w Sokólu oraz mostek na drodze do Grabarki, gdyż zawieziono zbyt małe ilości żwiru, a wykonano żwirowanie drogi ścianka w Siemichoczach.
 
40/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż zadania w zakresie remontu dróg zostały wykonane w takim zakresie, na jaki pozwoliły środki finansowe a w zakresie bieżącego utrzymania dróg musimy rozwiązywać wszystkie problemy.
 
41/ Pan Michał Jadczuk – Radny, Nurzec-Stacja – wnioskował o ustawienie znaku uwaga zwierzęta na drodze powiatowej w miejscowości Augustynka, gdyż są przeganiane zwierzęta i dochodzi do wypadków. Uporządkować pobocze drogi gminnej o nawierzchni asfaltowej w Augustynce, gdyż istniejące zakrzaczenia powodują w okresie zimowym zawiewanie tej drogi.
 
            Pan Zenon Podbielski zaproponował głosowanie nad wnioskami. Jako pierwszy poddał pod głosowanie wniosek, aby rada decydowała, gdzie skierować sprzęt do naprawy dróg.
 
Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – uważa, że należy przegłosować wnioski jednak należy brać pod uwagę, że zgłoszony wniosek przez Radnego Raczyńskiego jest nierealny do wykonania, gdyż może powstać wyrwa na drodze, którą należy usunąć. W sytuacji, jeśli zostanie przyjęty wniosek wówczas Wójt bez zgody Rady nie będzie mógł wykonać danego zadania. Biorąc pod uwagę nawierzchnię naszych dróg w każdej chwili może zaistnieć potrzeba naprawy danej drogi, dlatego nierealne jest ustalanie zakresu remontu dróg przez radę.
 
Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – zwróciła uwagę na realizację wniosku dotyczącego kontroli wykonania żwirowania dróg. Zaproponowała, aby przeprowadzać kontrolę w zakresie całego działu transport i łączność, gdyż trudno będzie wybrać wydatków na samo żwirowanie dróg.
 
Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wyjaśnił, iż pierwszy wniosek dotyczył parkowania autobusów szkolnych.
Drugi wniosek dotyczył powołania komisji, która dokonana sprawdzenia:.
1/ ile godzin w poszczególnych miejscowościach pracuje równarka,
2/ czy gmina w ramach oszczędności wysyła oferty na równanie dróg do różnych oferentów. Uważa, że tych spraw nikt nie kontroluje, chociaż realizacja budzi dużo uwag.
Trzeci oznakować ulice w Nurcu-Stacji, ustawiając tabliczki z nazwą ulicy przy skrzyżowaniu.
 
            Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski poddał pod glosowanie wnioski Radnego Raczyńskiego. I tak:
 
1/ Głosowanie nad wnioskiem dotyczącym parkowania autobusów na placu szkolnym, a nie przy posesjach kierowców. W wyniku jawnego głosowania za przyjęciem wniosku 2 głosy, 6 głosów było przeciw, 2 głosy wstrzymujące, w obecności 11 radnych. Wobec powyższego wniosek nie został przyjęty.
 
2/ Głosowanie nad wnioskiem, który dotyczył powołania komisji, która dokona kontroli w zakresie sprawdzenia:
1/ ile godzin w poszczególnych miejscowościach pracuje równarka,
2/ czy gmina w ramach oszczędności wysyła oferty na równanie dróg do różnych oferentów. Uważa, że tych spraw nikt nie kontroluje, chociaż realizacja budzi dużo uwag
            W wyniku jawnego głosowania za przyjęciem wniosku 1 glos, 8 głosów przeciw, 2 głosy wstrzymujące w obecności 11 radnych. Wobec powyższego wniosek nie został przyjęty.
 
3/ Glosowanie nad wnioskiem dotyczącym oznakowania ulic w Nurcu-Stacji przy skrzyżowaniu.
 
            Przed przystąpieniem do głosowania nad wnioskiem dotyczącym oznakowania ulic zabrał Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski poprosił Sekretarza Gminy o poinformowanie o kosztach związanych z realizacją tego zadania.
 
            Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że ustawienie tabliczek z nazwami ulic na słupku metalowym wyniesie o wiele więcej aniżeli 20 zł.
 
            Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że na realizację tego zadania w całej miejscowości Nurzec-Stacja potrzeba około 20 000 zł.
 
            Pan Jan Raczyński – Radny Zalesie – uważa, że oznakowanie ulic można wykonać za około 1000 zł.
 
            Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że na terenie gminy mamy dużo potrzeb w zakresie drogownictwa i bardziej potrzebne jest poprawienie nawierzchni drogi, zamiast ustawienia oznakowań. Nadmienił, iż rozumie potrzebę oznakowania ulic jednak skromny budżet gminy nie pozwoli na realizację tego zadania w bieżącym roku.
 
            Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – uważa, że koszt oznakowania ulic wyniesie około tysiąca złotych, dlatego należy te zadanie realizować.
 
            Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że na realizację zadania w zakresie oznakowania ulic potrzeba dużo więcej aniżeli 1000 zł. Poinformował, że koszt jednego metra bieżącego rury wynosi około 15 zł, na wykonanie słupka potrzeba około 2 m, co daje kwotę 30 zł.
 
            Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż nie rozumie, dlaczego jego wnioski nie są akceptowane. Uważa, że ustawienie znaków np. uwaga zwierzęta domowe poprawia bezpieczeństwo na drodze. Podobnie z oznakowaniem ulic, gdyż w Siemiatyczach można zakupić tablicę z nazwą ulicy za 15 zł/sztuka.
 
            W wyniku jawnego głosowania za przyjęciem wniosku w sprawie oznakowania ulic 3 głosy, 4 przeciw, 4 głosy wstrzymujące, w obecności 11 radnych. Wobec powyższego wniosek nie został przyjęty.
 
            Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, iż ustawa nakłada obowiązek oznakowania ulic i w przyszłości musimy to zadanie wykonać. Na wykonanie tego zadania musimy zapewnić środki finansowe w dość znaczącej kwocie, dlatego należy je realizować sukcesywnie.
 
            Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, dlaczego nie zostało wyjaśnione po złożeniu wniosku, że wniosek jest bezzasadny, gdyż istnieje obowiązek oznakowania ulic.
 
            Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż nie było pytania w zakresie zasadności wniosku dotyczącego oznakowania ulic.
 
            Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, dlaczego jest taka sytuacja w Radzie, że jeśli on zgłasza wniosek to zawsze wnioski są odrzucane. Natomiast, jeśli zgłosi wniosek inny Radny to, chociaż wniosek jest bezzasadny to jest przyjmowany. Uważa, że taka sytuacja jest niewłaściwa, przeniesiona z poprzedniej kadencji. Obecnie nic się nie zmienia w działalności Rady.
 
            Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż nie powinniśmy ciągle wracać do poprzedniej kadencji i porównywać, że tak samo było. Uważa, że oceniając poprzednią kadencję należy zwrócić uwagę na błędy, jakie były popełnione i dążyć do ich wyeliminowania. Odnośnie przyjmowania do realizacji wniosków zgłaszanych przez Radnego Raczyńskiego wyjaśnił, iż są one poddawane głosowaniu, a o ich przyjęciu decyduje większość. Nadmienił, iż na terenie gminy mamy wiele miejscowości, których mieszkańcy również oczekują na realizację zadań, które są ważne dla ich środowiska.
 
            Pani Katarzyna Jezierska – Radna, Nurzec-Stacja – poinformowała, że nauczyciele są oburzeni zgłaszanymi uwagami w zakresie zatrudnienia w świetlicy w Szkole Podstawowej w Nurcu-Stacji. Wyjaśniła, iż zatrudnienie w świetlicy w ramach godzin nadliczbowych wynikło w związku z nieprzewidzianym odejściem na emeryturę nauczyciela zatrudnionego w świetlicy. Nauczyciele pracujący z dziećmi w nauczaniu początkowym po raz pierwszy mieli możliwość pracy w godzinach ponad wymiarowych. Obecnie okazało się, że jest to wielki problem, o którym pisze się w „Głosie Siemiatycz”, jak i plotkuje się w całej okoli, że nauczyciele zarabiają po dwie pensje, chociaż nie jest to prawdą, gdyż w ramach zastępstw wypłacane jest około 200 zł. Nadmieniła, że nie było zgłoszeń osób chętnych do podjęcia pracy z odpowiednim przygotowaniem zawodowym.
 
Pani Beata Dubińska – Radna Żerczyce – poinformowała, że decyzja odnośnie zatrudnienia w ramach godzin nadliczbowych w świetlicy w Szkole Podstawowej została podjęta w związku z zmniejszająca się rok rocznie liczbą uczniów. Nadmieniła, że część nauczycieli uzupełnia etat w świetlicy szkolnej w budynku przy Gimnazjum. W związku ze zmniejszającą się liczbą uczniów nauczyciel z nauczania początkowego jest oddelegowany do pracy w Szkole Podstawowej w Siemichoczach. Zatrudnienie w ramach zastępstw przynosi oszczędności dla szkoły w związku ze zmniejszeniem wydatków na zatrudnienie na etacie, gdyż nie jest opłacany ZUS itp. Kończąc podziękowała Wójtowi Gminy za zorganizowanie dowożenia dla ucznia, który uległ wypadkowi i nie ma możliwości dotrzeć do szkoły i nie kwalifikuje się do dowożenia, gdyż mieszka w Żerczycach tj odległość od miejsca zamieszkania do szkoły nie przekracza 4 km.
 
Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – poinformował, iż na poprzedniej sesji zapytał Dyrektora Szkoły odnośnie zatrudnienia w świetlicy szkolnej i czy wpłynęły podania o zatrudnienie.. Nadmienił, iż nie jest jego winą fakt, że prasa nagłośniła ten problem. Uważa, że radny jako mieszkaniec gminy ma prawo zapytać o nurtujące go problemy, gdyż tworzenie nowych miejsc pracy dla ludzi młodych jest konieczne.
 
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż zmniejszająca się liczba uczniów w szkole, nie pozwala na zwiększanie zatrudnienia, gdyż w przyszłości będzie zachodziła konieczność zwolnień nauczycieli.
 
Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zwrócił się do Przewodniczącego Rady Gminy, aby przypomniał sobie, jak glosowali nauczyciele w poprzednim okresie nad łączeniem klas, a obecnie biorą godziny nadliczbowe, blokując etat innym.
 
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zwrócił się do Radnego Pana Raczyńskiego, z wyjaśnieniem, że w poprzedniej kadencji być może popełniał błędy. Uważa, że jego zdaniem popełnił dwa błędy a mianowicie: głosując za asfaltowaniem drogi do Zalesia i drugi głosując za dowożeniem dzieci do szkoły z miejscowości Zalesie.
 
            Na tym obrady VIII sesji Rady Gminy zakończono.
 
Protokołowała:                                                                         Przewodniczący Rady
 
Eugenia Naumiuk                                                                      Zenon Podbielski
 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Nurzec-Stacja

Wytwarzający/odpowiadający: Norbert Jadczuk

Wprowadzający: Norbert Jadczuk

Data wprowadzenia: 2008-05-20

Data modyfikacji: 2008-05-20

Opublikował: Norbert Jadczuk

Data publikacji: 2008-05-20