Protokół Nr XVIII/09

P R O T O K O Ł  Nr XVIII/09

z XVIII Sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja, odbytej w dniu 29 kwietnia 2009 r.

 

            Obrady XVIII sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Nurcu-Stacji.

 

            Obrady rozpoczęto o godz. 1000, a zakończono o godz.1415.

 

            Rada liczy 15 radnych, obecnych na posiedzeniu sesji było 14 radnych.

 

Radni obecni:

1/ Pan Jerzy Barańczuk                - Wyczółki,

2/ Pani Beata Dubińska                - Żerczyce,

3/ Pan Jerzy Fiedoruk                  - Klukowicze,

4/ Pan Michał Jadczuk                  - Nurzec-Stacja,

5/ Pani Katarzyna Jezierska          - Nurzec-Stacja,

6/ Pan Wiktor Karpiuk                - Moszczona Pańska,

7/ Pani Lucyna Stanisława Lickiewicz – Nurzec Kolonia,

8/ Pan Michał Muszkatel             - Wólka Nurzecka,

9/ Pan Jarosław Nikiforuk           - Siemichocze,

10/ Pan Zbigniew Olesiński          - Nurzec-Stacja,

11/ Pan Jerzy Olesiuk                    - Tymianka,

12/ Pan Zenon Podbielski              - Nurzec-Stacja,

13/ Pan Jan Raczyński                 - Zalesie,

14/ Pani Antonina Rosa               - Nurzec-Stacja.

 

Radni nieobecni:

1/ Pan Roman Wudarski            - Nurzec-Stacja.

 

Spoza Rady w sesji udział wzięli:

1/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt,

2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy,

3/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy,

5 Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Nurzec-Stacja,

6/ Sołtysi.

/Listy obecności w załączeniu/          Zał. Nr 1.

 

            Obradom XVIII sesji Rady Gminy przewodniczył Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.

 

Do punktu 1-go

 

            Przewodniczący obrad otwierając obrady stwierdził, iż ilość obecnych na sali radnych zabezpiecza regulaminowe quorum, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.

            Następnie powitał Radnych Gminy Nurcu-Stacja, Pana Piotra Jaszczuka - Wójta, Panią Marię Szatyłowicz – Skarbnika Gminy, Pana Krzysztofa Staniszewskiego – Sekretarza Gminy, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz wszystkich obecnych.

            Po otwarciu obrad poinformował, że protokół z XVII sesji wyłożony był do wglądu radnych i obecnie znajduje na sali obrad. Zapytał, czy są uwagi do protokołu z XVII sesji Rady Gminy.

 

            Uwag do protokołu z XVII sesji Rady Gminy nie wniesiono.

 

            W wyniku jawnego głosowania protokół z XVII sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja został przyjęty 12 głosami za, 1 głosem wstrzymującym, w obecności 13 radnych.

 

Do punktu 2-go:

 

            W punkcie tym Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski zaproponował, aby w związku z pismem Instytutu Pamięci Narodowej wprowadzić zmianę w porządku wprowadzając w pkt 8 p.pkt 5 podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami ul. Świerczewskiego w miejscowości Nurzec-Stacja..

 

            Uwag do zgłoszonego wniosku nie wniesiono.    

 

            Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poddał pod głosowanie proponowaną zmianę porządku obrad.

 

            W wyniku jawnego głosowania jednogłośnie 13 głosami za przyjęciem wniosku, proponowana zmiana porządku obrad została przyjęta..

 

            Następnie w wyniku jawnego głosowania porządek obrad XVIII sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie 13 głosami za, w obecności 13 radnych. A brzmi on następująco:

1. Otwarcie obrad i przyjęcie protokołu z XVII sesji Rady Gminy.

2.  Przyjęcie porządku obrad.

3.  Informacja o realizacji uchwał Rady Gminy Nurzec-Stacja.

4.  Interpelacje i zapytania radnych.

5.  Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie Gminy Nurzec-Stacja w 2008 roku

6.  Informacja o dokonanych umorzeniach oraz udzielonych ulgach za rok 2008 na podstawie Uchwały Nr XXVI/151/06 Rady Gminy Nurzec-Stacja z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych Gminy Nurzec-Stacja oraz jej jednostek organizacyjnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów lub osób do tego upoważnionych.

7.  Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy i zadań rzeczowych za 2008 rok.

- Absolutorium Wójtowi Gminy.

8.  Podjęcie uchwał w sprawach:

1/ Zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych na terenie Gminy Nurzec-Stacja..

2/ Wyodrębnienia funduszu sołeckiego w roku budżetowym 2009.

3/ Zmian w Statucie Gminy Nurzec-Stacja.

4/ Zmiany w budżecie gminy na 2009 rok.

5/ Przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami ul. Świerczewskiego w miejscowości Nurzec-Stacja.

9.  Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

10.    Sprawy różne i wolne wnioski.

 

 

 

Do punktu 3-go

 

Informację o realizacji uchwał Rady Gminy i działalności Wójta w okresie między sesjami przedstawił Pan Piotr Jaszczuk – Wójt.

/Informacja w załączeniu/ Zał. Nr 2.

Następnie poinformował o realizacji zadań. Wskazał, że najpilniejszym do realizacji zadaniem jest budowa dróg gminnych. Na realizację tego zadania ubiegaliśmy się o dotację z funduszy unijnych. Wniosek nasz uzyskał 63 pkt. % i mieliśmy nadzieję, że otrzymamy dofinansowanie na realizację wnioskowanego zadania. Zgodnie z najnowszymi danymi wiemy, że nie otrzymamy dofinansowania do realizacji naszego zadania. Nadmienił, iż w wyniku odwołania Powiat Łomżyński z 70 miejsca przeszedł na 45 miejsce gdyż uzyskał większą punktację o 10 pkt. Z uwagi fakt, że zadanie realizowane przez Powiat Łomżyński jest dużą inwestycją o wartości ponad 16 mln. zł, na dofinansowanie naszego zadania nie wystarczyło środków finansowych. W związku z tym na posiedzeniu Komisji Rady Gminy zaproponował, aby przystąpić do budowy dróg z własnych środków finansowych. Realizując zadania w zakresie budowy dróg z własnych środków finansowych nie będziemy mogli wykonać całego zadania. W własnych środków finansowych możemy wybudować 2,5 do 3 km dróg. Zaproponował, aby uwzględnić budowę ulic w Nurcu-Stacji tj. Wierzbowej, Brzozowej, Zaolzie, drogi we wsi Werpol i Moszczonie Pańskiej. Natomiast budowę drogi Sycze – Wakułowicze proponujemy pozostawić na okres późniejszy, jako oddzielne zadanie i występować o dofinansowanie w ramach tzw. shetynówek. Wspomniał, iż z Powiatu Siemiatyckiego żadna gmina nie zakwalifikowała się do otrzymania dotacji do budowy dróg. Cieszyliśmy się, że nasz wniosek otrzymał dość wysoką punktację, lecz radość nasza była krótka, gdyż w końcowym etapie wniosek nasz nie zakwalifikował się do dofinansowania. Zadawalającym jest fakt, że w dniu jutrzejszym w powiecie odbędzie się przetarg na budowę dróg na terenie naszej gminy.

Zakończono negocjacje z firmami prowadzącymi usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych dotyczące ustawienia pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. PUK Hajnówka ustawi w poszczególnych miejscowościach w których świadczy usługi pojemniki, a MPO Białystok przekaże worki do selektywnej zbiórki odpadów.

W międzyczasie dokonano sprzedaży dwóch działek tj. w miejscowości Werpol i w Nurcu-Stacji wraz z budyniem, który wcześniej przejęliśmy od Nadleśnictwa.

Odnośnie równania dróg wykonano prace w niektórych miejscowościach. W wielu miejscowościach prace nie zostały wykonane z uwagi na trudności z pozyskaniem równarki, gdyż równarka, która pracowała na terenie naszej gminy uległa awarii. Mamy zapewnienia, że w przyszłym tygodniu pozyskamy sprzęt do wykonania dalszych prac.

Wykonano naprawę masą bitumiczną zadoleń na drodze we wsi Zalesie. Wspomniał, iż w roku ubiegłym wykonano naprawę kilku zadoleń masą bitumiczną i stwierdzono, że naprawa przyniosła pożądane efekty.  Nadmienił, iż do rozwiązywania tego problemu potrzebne jest wykonanie modernizacji całego odcinka drogi.

Trwają prace projektowe w zakresie budowy „Orlika”. Przewidywany termin zakończenia prac jest 15 maja br.

 

Do punktu 4-go

 

Interpelacje i zapytania radnych.

 

1/ Pani Lucyna Stanisława Lickiewicz – Radna, Nurzec Kolonia – zapytała, czy byłaby możliwość dofinansowania do organizacji imprezy „Dzień Matki” w Nurcu oraz remontu świetlicy.

Czy jest szansa na wybudowanie /wyasfaltowanie/ drogi powiatowej Żerczyce – Nurczyk.

 

2/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zgłosił następujące zapytania:

-          czy gmina ma zamiar uporządkować pobocze drogi /przy krawężnikach/ we wsi Zalesie. Jest to żądanie mieszkańców.

-          Co zostało zrobione w związku z wywozem ścieków na wypisko przez SKR Nurzec. Czy zostały wystosowane pisma? Czy była ustna interwencja?

-          W związku ze zwolnieniem lekarskim Dyrektora Gimnazjum, kto pełni zastępstwo na lekcjach historii? Czy w ramach zastępstwa, są prowadzone inne lekcje, bez nauki historii?

-          W związku z budową orlika zostały przesunięte pieniądze z dróg. Obecnie skoro mają być budowane drogi, na jaką kwotę gmina ma zamiar zaciągnąć kredyty? Ogólnie na budowę orlika i wybrane do budowy drogi.

-          Podziękował w imieniu mieszkańców za naprawienie drogi we wsi Zalesie. Nadmienił, iż w niektórych miejscach wykonano niezbyt dokładnie.

 

3/ Pan Michał Jadczuk – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy znany jest koszt budowy wodociągu w Borysowszczyźnie.

 

Do punktu 5-go

 

Sprawozdanie z realizacji gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych za 2008 rok przedstawiła Pani Bożena Marianna Szyszko. – Kierownik GOPS.

/Sprawozdanie w załączeniu/ Zał. Nr 3.

 

            Opinię Komisji Problemowo Budżetowej i Komisji Rewizyjnej do przedstawionego sprawozdania z realizacji gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych za 2008 r. przedstawił Pan Jerzy Olesiuk – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 4.

 

D y s k u s j a:

1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zabierając głos w dyskusji stwierdził, iż nie zostały wykorzystane wszystkie środki finansowe na realizację zdań nakreślonych w programie. W związku z tym zapytał, czy wszystkie wnioski zostały załatwione pozytywnie.

 

2/ Pani Bożena Marianna Szyszko – Kierownik GOPS – poinformowała, że wszystkie wnioski związane z finansowaniem zadań nakreślonych w programie zostały pozytywnie załatwione tj. przyznano środki finansowe na realizację wnioskowanych zadań. Niewykorzystane środki finansowe zostaną wykorzystane na utworzenie punktu konsultacyjnego razem z poradnią socjoterapeutyczną dla dzieci z rodzin z uzależnieniami..

 

            W związku z brakiem głosów w dyskusji Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przyjęcie przedstawionego sprawozdania.

 

            W wyniku jawnego głosowania Rada jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała realizację zadań nakreślonych w programie i przyjęła przedstawione sprawozdanie z realizacji gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych.

 

Do punktu 6-go

 

Informację o dokonanych umorzeniach oraz udzielonych ulgach za 2008 rok na podstawie uchwały Rady Gminy Nurzec-Stacja Nr XXVI/151/06 z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych Gminy Nurzec-Stacja oraz jej jednostek organizacyjnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów lub osób do tego uprawnionych przedstawiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.

/Informacja w załączeniu/ Zał. Nr 5

 

            Opinię Komisji Problemowo Budżetowej i Komisji Rewizyjnej do przedstawionej informacji o dokonanych umorzeniach oraz udzielonych ulgach za 2008 rok na podstawie uchwały Rady Gminy Nurzec-Stacja Nr XXVI/151/06 z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych Gminy Nurzec-Stacja oraz jej jednostek organizacyjnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów lub osób do tego uprawnionych przedstawił Pan Jerzy Olesiuk– Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 6.

 

            W wyniku jawnego głosowania jednogłośnie 14 głosami za w obecności 14 radnych, Rada przyjęła informację o dokonanych umorzeniach oraz udzielonych ulgach za 2008 rok na podstawie uchwały Rady Gminy Nurzec-Stacja Nr XXVI/151/06 z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych Gminy Nurzec-Stacja oraz jej jednostek organizacyjnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów lub osób do tego uprawnionych, nie wnosząc uwag do realizacji tej uchwały.

 

Do punktu 7-go

 

                  Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy i zadań rzeczowych za 2008 r. oraz Uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Nurzec-Stacja sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2008 rok przedstawiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.

/Zarządzenie w sprawie przyjęcia sprawozdania w załączeniu/ Zał. Nr 7.

/Uchwała RIO w załączeniu/ Zał. Nr 8.

 

                  Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie wykonania budżetu gminy i zadań rzeczowych za 2008 r. przedstawiła Pani Antonina Rosa – Przewodnicząca Komisji Problemowo Budżetowej.

/Opinia komisji w załączeniu/ Zał. Nr 9.

 

                  Opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu gminy i zadań rzeczowych za 2008 r. i wniosek o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy przedstawił Pan Jerzy Olesiuk – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 10.

 

            Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – Poprosił o zabieranie głosu w temacie przedstawionego sprawozdania. Następnie w związku z brakiem głosów w dyskusji nad sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy, poddał pod glosowanie przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2008 r.

 

            W wyniku jawnego głosowania sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2008 r. zostało przyjęte 13 głosami za, 1 głosem wstrzymującym, w obecności 14 radnych.

 

                  Uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy w Nurcu-Stacji wniosku o udzielenie Wójtowi absolutorium za 2008 r. przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.

/Uchwała w załączeniu/ Zał. Nr 11.

 

            Projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy przedstawił Pan Zenon Podbielski.

 

            Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.

 

            W wyniku jawnego glosowania uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy została podjęta 13 głosami za, 1 głosem wstrzymującym, w obecności 14 radnych.

/Uchwała Nr XVIII/111/09 w załączeniu/ Zał. Nr 12.

 

Następnie zabrał głos Pan Piotr Jaszczuk – Wójt Gminy – podziękował za udzielenie absolutorium. Poinformował, że realizując zadania starał się, aby przy minimalnych nakładach zrobić wszystko, aby mieszkańcom żyło się coraz lepiej. W minionym roku zatrudniano pracowników z dofinansowaniem z biura pracy. Niepokojącym jest fakt, że nie zrealizowano większych inwestycji. Realizacja tych zadań nie była zależna od nas, gdyż czekaliśmy na rozpatrzenie wniosków o dofinansowanie.

 

Do punktu 8-go

 

 Podjęcie uchwał w sprawach:

 

Do p. punktu 1-go:

 

       Projekt uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych Gminy Nurzec-Stacja omówił Pani Irena Kowalewicz – Kierownik Referatu Rozwoju Gminy.

 

      Opinię Komisji Problemowo Budżetowej i Komisji Rewizyjnej do projektu uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Jerzy Olesiuk– Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

/Opinia komisji w załączeniu/ Zał. Nr 13.

 

D y s k u s j a:

 

1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy gmina ponosi koszty związane ze zmianą klasyfikacji dróg.

 

2/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż ponosimy koszty, ale są to sprawy porządkowe i musimy je realizować. Koszty te dotyczą podatku od nieruchomości, który płacimy sami sobie.

 

3/ Pani Irena Kowalewicz – Kierownik Referatu Rozwoju Gminy – poinformowała, że w związku ze zmianą klasyfikacji dróg ponosimy minimalne koszty, związane z przygotowaniem dokumentów.

 

      Projekt uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.

 

      W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych Gminy Nurzec-Stacja została podjęta jednogłośnie 14 głosami za, w obecności 14 radnych.

/Uchwała Nr XVIII/112/09 w załączeniu/ Zał. Nr 14.

 

Do p. punktu 2-go:

 

      Projekt uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego w roku budżetowym 2010 omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.

 

      Opinię Komisji Problemowo Budżetowej i Komisji Rewizyjnej do projektu uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego w roku budżetowym 2010 przedstawił Pan Jerzy Olesiuk – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

/Opinia komisji w załączeniu/ Zał. Nr 15.

 

D y s k u s j a:

1/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna – uważa, że powinien być wyodrębniony fundusz sołecki, gdyż tylko w niektórych miejscowościach są realizowane zadania, a w niektórych nawet tablicy informacyjnej nie można otrzymać od gminy. W ramach tego funduszy mieszkańcy mogliby zrealizować najpilniejsze zadania.

 

2/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – przedstawił wniosek mieszkańców wsi Zalesie i Radnego wsi Sycze przekazany przez Radnego Raczyńskiego na piśmie dotyczący wyodrębnienia funduszu sołeckiego.

/wniosek w załączeniu/ Zał. Nr 16.

 

3/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wnioskował o wyodrębnienie funduszu sołeckiego. Fundusz sołecki stanowi niezbyt duże obciążenie dla budżetu, a mieszkańcy wykorzystają środki właściwie.

 

      Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek Radnego Jana Raczyńskiego dotyczący wyodrębnienia funduszu  sołeckiego w roku budżetowym 2010.

 

      W wyniku jawnego głosowania 1 głosem za wnioskiem, 4 głosami przeciw, 9 głosami wstrzymującymi wniosek Radnego Raczyńskiego nie został przyjęty.

 

      Projekt uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego w roku 2010 przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy,.

 

      W wyniku jawnego głosowania 4 glosami za, 1 głosem przeciw, 9 głosami wstrzymującymi podjęto uchwałę w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego w roku budżetowym 2010.

/Uchwala Nr XVIII/113/09 w załączeniu/ Zał. Nr 17.

      Po podjęciu uchwały zabrał głos Radny Jan Raczyński, który stwierdził, iż Radni sami nic nie robią i nie pozwalają innym realizować zadania. Odmową wyodrębnienia funduszu sołeckiego ograniczany jest rozwój sołectw operatywnych.

 

      Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – przekazał wyjaśnienia sekretarza gminy, że jest to uchwała dotycząca tylko roku 2010. Tak jak dyskutowano na posiedzeniach komisji, po sprawdzeniu jak to będzie działało w innych gminach w przyszłości może być wyodrębniony fundusz sołecki. Środki finansowe stanowiące fundusz sołecki muszą być właściwie rozliczone, gdyż są to środki publiczne. Omówił również problemy dotyczące założenia rachunku dla sołectw.

 

      Pan Artur Trochimiak – Sołtys sołectwa Borysowszczyzna – stwierdził, iż środki finansowe trafiają tylko do niektórych sołectw, dlatego potrzebne jest wyodrębnienie funduszu sołeckiego.

 

      Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż trudno jest licytować w której miejscowości na jaką wartość wykonano zadania i ile środków wpływa do budżetu z danej miejscowości.

 

      Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że były wykonane tablice informacyjne i przekazane do sołectw. Pan Trochimiak wówczas nie chciał tablicy informacyjnej, a obecnie prosi o wykonanie tablicy.

 

      Pan Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna - stwierdził, iż Wójt nie miał czasu, aby wysłuchać wszystkich potrzeb mieszkańców, które były zgłaszane na zebraniu w Borysowszczyźnie.

 

      Pan Piotra Jaszczuk – Wójt – stwierdził, iż w tym samym dniu dobywało się zebranie w Augustynce i musiał opuścić zebranie w Borysowszczyźnie, aby zdążyć na zebranie w Augustynce. Trudno było przewidzieć, przy planowaniu zebrań, że dwie godziny nie wystarczy na przeprowadzenia zebrania w Borysowszczyźnie.

 

      Pan Jan Raczyński – Radny Zalesie – uważa, że projekt uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego powinien być przekonsultowany w mieszkańcami. Inne gminy podejmują uchwały i chcą coś robić a u nas wszystko na nie.

 

      Pan Michał Muszkatel – Radny Wólka Nurzecka – stwierdził,. Iż nie wszystkie sołectwa wykorzystają fundusze, a środki finansowe zostaną zamrożone.

 

Do p. punktu 3-go:

 

      Projekt uchwały w sprawie zmiany statutu Gminy Nurzec-Stacja omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy,

 

      Opinię Komisji Problemowo Budżetowej i Komisji Rewizyjnej do projektu uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Jerzy Olesiuk – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

/Opinia komisji w załączeniu/ Zał. Nr 18

 

D y s k u s j a:.

1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż w poprzednim statucie był zapis, że Rada powołuje Skarbnika i Sekretarza Gminy. Przy wprowadzonej zmianie jak jest z powoływaniem Sekretarza.

 

2/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż zgodnie ze zmianami ustawowymi wybierany jest wójt i powoływany skarbnik gminy. Pozostali pracownicy zatrudniani są na podstawie umowy o pracę, Dotychczasowe mianowania i powołania wygasają z dniem 1 stycznia 2011 roku.

 

      Projekt uchwały w sprawie zmiany statutu Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy, a następnie poddał go pod głosowanie.

 

      W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie zmiany statutu Gminy Nurzec-Stacja została podjęta jednogłośnie 14 głosami za, w obecności 14 radnych.

/Uchwała Nr XVIII/114/09 w załączeniu/ Zał. Nr 19.

 

Do p. punktu 4-go: 

     

      Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok omówiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.

 

      Opinię Komisji Problemowo Budżetowej i Komisji Rewizyjnej do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok przedstawił Pan Jerzy Olesiuk – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

/Opinia komisji w załączeniu/ Zał. Nr 20.

 

D y s k u s j a:

1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż przy podejmowaniu decyzji odnośnie budowy „Orlika” zadawał pytanie skąd pozyskamy własne środki. Wyjaśniano wówczas, że 150 tys. zł zostanie przesunięte z dróg z pozostała kwota zostaną pokryta wolnymi środkami. Obecnie wyjaśnia Pani Skarbnik, że wszystkie koszty zostaną pokryte wolnymi środkami.

 

2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, iż zgodnie z uchwała z 16 lutego br na budowę boiska „Orlik” wprowadzono wolne środki w kwocie 318 tys. zł. Na drogach zmniejszono wydatki o 5%, ale nie było potrzeby wykorzystywania tych środków na budowę boiska „Orlik”.

 

3/ Pan Michał Jadczuk – Radny, Nurzec-Stacja – wnioskował, aby przystąpić do budowy wodociągu w Borysowszczyźnie, gdyż mieszkańcy nie mają wody. Planujemy budowę dróg, ze środków własnych, to należy również przewidzieć budowę wodociągu chociażby do Borysowszczyzny.

 

4/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż nabór wniosków na dofinansowanie do budowy wodociągów przewidziany jest na miesiąc czerwiec br. Poprosił Panią Skarbnik o poinformowanie, czy jest możliwość wygospodarowania środków finansowych na realizacje zadania w zakresie budowy wodociągów we własnym zakresie.

 

5/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, iż na budowę wodociągów mamy zagwarantowane środki niezbędne do złożenia wniosku o dofinansowanie. Nadmieniła, że trudno jest określić czy jest sens rozpoczynać inwestycję bez dofinansowania, ze środków unijnych.

 

6/ Pan Jerzy Wieremijewicz – mieszkaniec Borysowszczyzny – poinformował o problemach z zaopatrzeniem w wodę w miejscowości Borysowszczyzna. Zaopatrzenie w wodę jest bardzo pilną sprawą, a od szeregu lat wniosek nie może być zrealizowany.

 

7/ Pan Bartosiuk – mieszkaniec wsi Borysowszczyzna – poinformował o problemach z zaopatrzeniem w wodę w miejscowości Borysowszczyzna. Kończąc wnioskował o zabranie asfaltu z Borysowszczyzny a w zamian wybudowanie wodociągu do tej miejscowości.

 

8/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnił, iż zrozumiałym jest problem związany z brakiem wody. W poprzednim okresie była propozycja budowy wodociągu do wsi Borysowszczyzna wówczas mieszkańcy nie wyrazili chęci przyłączenia do wodociągu.

 

9/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna – stwierdził, iż w poprzednim okresie być może, że mieszkańcy nie chcieli przyłączyć się wodociągu. Obecnie od wielu lat ubiegają się o wybudowanie wodociągu z uwagi na brak wody, a wniosek nie jest realizowany. Nadmienił, iż po przystąpieniu do budowy dróg z własnych środków przez wiele lat nie będzie możliwości wybudowania wodociągu z uwagi na zadłużenie gminy. Ponadto mieszkańcy wsi Borysowszczyzna nie proszą o realizację innych zadań, tylko o najbardziej potrzebne zaopatrzenie w wodę.

 

10/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, iż jest za tym, aby doprowadzić do zwodociągowania wszystkich miejscowości. Na realizację tego zadania potrzeba, około 4 mln. zł. Ponadto, dla właściwego funkcjonowania wodociągu koniecznym jest wybudowanie zbiorników wyrównawczych. Wspomniał, iż występuje częste skażenie wody w wodociągu na osiedlu Zielone, dlatego wspólnie z radą podjęto decyzję o przyłączeniu osiedla do wodociągu w Nurcu-Stacji. Biorąc pod uwagę, że w miesiącu czerwcu przewiduje się uruchomienie naboru wniosków na budowę wodociągów uważa, że należy poczekać skoro czekaliśmy tyle lat. Dokumentację mamy opracowaną na całość inwestycji, dlatego trudno jest wyłączyć jedną miejscowość z tego zadania.

 

11/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna – zapytał, czy do przyłączenia osiedla po jednostce wojskowej konieczna jest rozbudowa hydroforni.

 

12/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że w okresie zwiększonego poboru wody odczuwany jest spadek ciśnienia wody. Nadmienił, iż długość wodociągu do wsi Borysowszczyzna wynosi około 10 km, a przewiduje się wykonanie tylko 15 przyłączy. Wspomniał również, że budowa dróg jest też bardzo pilnym zadaniem.

 

13/ Pan Michał Jadczuk – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, jaka będzie decyzja odnośnie budowy wodociągu do Borysowszczyzny, jeśli wniosek o dofinansowanie zostanie odrzucony.

 

14/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż jeśli wniosek nasz nie zostanie zakwalifikowany do dofinansowania to wówczas wspólnie z radą będziemy podejmować decyzję, co z budową wodociągu.

 

15/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna – stwierdził, iż przy ulicach Pani Kasi również mieszka mało mieszkańców, a zadanie w zakresie budowy dróg przyjmowane jest do realizacji. W Borysowszczyźnie, jeśli zostanie wybudowany wodociąg wówczas będzie wzrastać liczba przyłączy. W przyszłości przewiduje się, że ma powstać 3 nowe gospodarstwa domowe.

 

16/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż podjęto decyzję odnośnie budowy dróg w porozumieniu z radą. Uważa, że każda droga jest ważna i wszystkie sprawy są ważne dla poszczególnych grup mieszkańców, jednak budżet nasz nie pozwala na wykonanie wszystkich zadań.

 

17/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna – zwrócił się z prośbą do radnych, aby zaakceptowali wniosek radnego Michała Jadczuka dotyczący budowy wodociągu do wsi Borysowszczyzna. Nadmienił, iż mieszkańcy osiedla po jednostce wojskowej mają niezbyt dobrą wodę, a mieszkańcy wsi Borysowszczyzna nie mają żadnej wody.

 

18/ Pani Katarzyna Jezierska – Radna, Nurzec-Stacja – stwierdziła, że ulice Pani Kasi to chodzi chyba o ul. Brzozową i Wierzbową. Wyjaśniła, że przy tych ulicach nie zostały jeszcze zabudowane tylko trzy nieruchomości. Natomiast, na budowę dróg już dużo wcześniej były przewidziane środki finansowe, a skoro został odrzucony wniosek o dofinansowanie to należy, chociaż częściowo wykonać zadanie z własnych środków. Uważa, że Sołtysowi chodzi o to, że skoro nie mam ja to niech nie mają inni.

 

19/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna – stwierdził, iż od wielu lat zapisywane są środki finansowe na budowę wodociągu, w Borysowszczyźnie a zadanie nie jest zrealizowane.

 

20/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż konieczność budowy wodociągu występuje również we wszystkich miejscowościach tj. Zabłocie, Sokóle i Borysowszczyzna. Skoro mamy jeszcze możliwość otrzymania dotacji to należy poczekać, a jeśli nie otrzymamy dofinansowania to wówczas będziemy się zastanawiać czy będziemy wykonywali te zadania we własnym zakresie.

 

21/ Pan Artur Trochimiak – sołtys sołectwa Borysowszczyzna – stwierdził, iż skończy się rok budżetowy i środki przewidziane na budowę wodociągu przepadają.

 

22/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, zasady budowy wodociągów w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Nadmienił, iż w ramach inwestycji budowana jest linia główna, a koszt wykonania przyłączy wykonują zainteresowane osoby we własnym zakresie.

 

23/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – poinformował, że problem z zaopatrzeniem w wodę występuje nie tylko w miejscowości Borysowszczyzna, a we wszystkich miejscowościach ujętych w planie budowy wodociągów. Wnioskował, aby poczekać do miesiąca czerwca i składać wniosek o dofinansowanie do całej inwestycji.

 

24/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, iż środki inwestycyjne w większości są przewidziane jako kredyty. Nie przystępując do realizacji inwestycji nie są zaciągane kredyty, dlatego nie ma tych środków jako wolne pieniądze.

 

      Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek Radnego Michała Jadczuka dotyczący budowy wodociągu do wsi Borysowszczyzna w własnych środków.

 

      W wyniku jawnego głosowania za przystąpieniem do budowy wodociągu do wsi Borysowszczyzna z własnych środków finansowych głosowało 3 radnych, 5 radnych było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. Wobec powyższego wniosek w sprawie budowy wodociągu do wsi Borysowszczyzna z własnych środków finansowych nie został przyjęty.

 

25/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy będzie dyskusja odnośnie dróg przewidzianych do realizacji w ramach środków własnych? Czy zgodnie z prawem wywieszono zawiadomienia odnośnie przebudowy dróg Wierzbowej, Brzozowej, Zaolzie skoro nie mamy decyzji odmownej odnośnie przyznania dotacji i uchwały rady gminy o przystąpieniu do realizacji tego zadania?

 

26/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, iż mamy uchwałę budżetową, w której mamy zapisane 1  534 020 zł z przeznaczeniem na przebudowę dróg gminnych. Realizując zadania cząstkowo nie musimy wprowadzać zmian w budżecie gminy. W sytuacji gdybyśmy otrzymali dofinansowanie wówczas należałoby wprowadzić zmiany po stronie dochodów i wydatków. Obecnie mamy tylko środki własne, dlatego nie zmian w budżecie gminy.

 

27/ Pani Irena Kowalewicz – Kierownik Referatu Rozwoju Gminy – wyjaśniła, że wywieszone ogłoszenia nie są postępowaniem wymagającym opinii rady. Występując z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego musimy mieć przeprowadzone takowe postępowanie. Na naszej tablicy ogłoszeń wywieszono ogłoszenia dotyczące Nurca-Stacji. W innych miejscowościach również zostały wywieszone ogłoszenia dotyczące tych miejscowości, które przekazano do sołtysów.

 

      Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy, a następnie poddał go pod głosowanie.

 

      W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok została podjęta 12 głosami za, 2 głosami przeciw w obecności 14 radnych.

/Uchwała Nr XVIII/115/09 w załączeniu/ Zał. Nr 21.

 

Do p. punktu 5-go:

 

      Projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami ul. Świerczewskiego w miejscowości Nurzec-Stacja omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.

 

D y s k u s j a:

1/ Pan Zbigniew Mirosław Olesiński – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż ulica zgodnie z wpisami w dowodzie osobistym nosi nazwę Świerczewskiego, nie ma dopisku generała, a z pisma Prezesa PIN wynika, że ulica nosi nazwę Generała Świerczewskiego. Zapytał, jaka jest właściwa nazwa ulicy Świerczewskiego, czy Generała Karola Świerczewskiego.

 

2/ Pan Jerzy Prochowicz – Przewodniczący Rady Osiedla Zielone – stwierdził, przy sprzedaży mieszkań Agencja Mieszkaniowa miała obowiązek uzupełniana spraw formalnych. Zgodnie z rejestrami nie było zapisu odnośnie nazwy ulicy Świerczewskiego, był zapis Koszarowa. Agencja Mieszkaniowa w porozumieniu ze Starostą w Siemiatyczach i z Geodetą, przez Sąd Powiatowy w Bielsku Podlaskim zarejestrowali i wpisali do rejestru jako ul. Świerczewskiego. Ustalenie nazwy ulicy nastąpiło w 2006 r. uważa, że zmiana nie powinna być wprowadzana z uwagi na koszty związane ze zmianą nazwy.

 

3/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnił, iż nie podejmujemy uchwały w sprawie zmiany ulic lecz tylko w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami odnośnie zmiany nazwy ulicy.

 

      Projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami ul. Świerczewskiego w miejscowości Nurzec-Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy, a następnie poddał pod głosowanie.

 

      W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami ul. Świerczewskiego w miejscowości Nurzec-Stacja została podjęta 12 głosami za. 2 głosami wstrzymującymi w obecności 14 radnych.

/Uchwała Nr XVIII/116/09 w załączeniu/ Zał. Nr 22.

 

Do punktu 9-go

 

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych. I tak:

 

1/ Pani Irena Janoszuk – Dyrektor GOUK – udzieliła odpowiedzi na zapytanie Radnej Lucyny Lickiewicz dotyczące remontu świetlicy w Nurcu. Remont świetlicy nie był ujęty do planu.

 

- Pani Małgorzata Kozulko – Sołtys Sołectwa Nurzec wieś – w roku ubiegłym miały być wymienione drzwi wejściowe, stolarka okienna o remont dachu, dotychczas nic nie wykonano.

- Pani Irena Janoszuk – Dyrektor GOUK – wyjaśniła, iż postaramy się wykonać remont dachu 

- Pani Lucyna Stanisława Lickiewicz – Radna, Nurzec – stwierdziła, iz mieszkańcy chcą, aby na imprezie Dzień matki wystąpił zespół, w którym śpiewa Pani Karczewska.

- Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż skoro jest taka potrzeba to Radna w porozumieniu z zespołem i Dyrektorem GOUK może uzgodnić termin występu.

 

2/ Pan Jan Markiewicz – Radny, Rady Powiatu – udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnej Lucyny Lickiewicz dotyczący przebudowy drogi Żerczyce – Nurczyk. Poinformował, że będzie miał na uwadze, aby doprowadzić do budowy drogi Żerczyce – Nurczyk.

 

- Pani Lucyna Stanisława Lickiewicz – Radna Nurzec Kolonia – stwierdziła, że mieszkańcy potrzebują wybudowania którejkolwiek drogi, łączącej Nurczyk z siedzibą gminy, czy powiatu.

 

3/ Pan Krzysztof Popławski – Inspektor Urzędu Gminy – udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnego Jana Raczyńskiego dotyczące usunięcia nadmiaru piasku przy krawężnikach we wsi Zalesie. Wyjaśnił, iż nadmiar piasku przy krawężnikach we wsi Zalesie jest bardzo duży. Zaproponował, aby mieszkańcy uprzątnęli pobocze drogi przy posesji we własnym zakresie. Osoby zatrudnione w gospodarce komunalnej mają bardzo wiele zadań do wykonania.

 

- Pan Jan Raczyński – Radny Zalesie – stwierdził, iż chodzi mu o uporządkowanie poboczy ulicy przy posesjach ludzi starszych. Nadmienił, iż w roku bieżącym jest zatrudnionych więcej osób w gospodarce komunalnej, więc należy skierować ich do pracy również do wsi, a mieszkańcy mogą pomóc.

 

4/ Pan Krzysztof Popławski – Inspektor Urzędu Gminy – udzielił odpowiedzi na zapytanie dotyczące wylewania nieczystości przez SKR na wysypisko śmieci. Poinformował, że zostało skierowane pismo do SKR. Nadmienił, iż podczas kontroli nie stwierdzono wylewania nieczystości.

- Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wyjaśnił, iż zapytując o wylewanie nieczystości miał na myśli artykuł z Głosu Siemiatycz dotyczący Gminy Mielnik, w której to ścieki zanieczyściły zbiorniki wodne. Skoro jest pismo wystosowane do SKR odnośnie wylewania ścieków na wysypisko to znaczy, że gmina działa prawidłowo.

 

5/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnego Raczyńskiego dotyczące zniszczenia kopca na drodze w Augustynce. Wyjaśnił, iż kopiec został zniszczony, lecz my jako gmina nie jesteśmy osobą kompetentną, aby ustawić nowy kopiec graniczny.

 

6/ Pan Mirosław Wierchow – Dyrektor Gimnazjum – udzielił odpowiedzi na zapytanie dotyczące zastępstwa w zakresie nauczania historii. Poinformował, iż żadna z klas nie jest zagrożona nie zrealizowaniem programu. Podczas jego nieobecności zastępuje Pani Gierasimowicz i Pani Dubińska.

 

- Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy jest to prawidłowe, że realizowane są inne przedmioty zamiast lekcji historii.

 

- Pan Mirosław Wierchow – Dyrektor Gimnazjum – wyjaśnił, iż jeśli nie ma możliwości zapewnienia zastępstwa kierunkowego, mogą być prowadzone zajęcia z innych przedmiotów.

 

- Pani Beata Dubińska – Radna, Żerczyce – wyjaśniła, iż pomimo, że Dyrektor jest na zwolnieniu od 2 kwietnia to utracono tylko 9 godzin, gdyż był to okres świąteczny i odbywały się egzaminy.

 

- Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż nauka historii jest ważnym przedmiotem. Ponadto dzieci na lekcjach innych przedmiotów prowadzonych w zastępstwie historii są odpytywane i nie zawsze są przygotowane, co rzutuje na ich oceny.

 

- Pan Mirosław Wierchow – Dyrektor Gimnazjum - wyjaśnił, iż program historii jest realizowany, gdyż pomimo zwolnienia prowadzi lekcje. W tym miesiącu program przewidywał 16 lekcji i pomimo zwolnienia przeprowadził 4 godziny, a 12 godzin nie zostało zrealizowanych.

 

- Pani Beata Dubińska – Radna, Żerczyce – poddała pod rozwagę obniżenie pensum dla dyrektora szkoły. Nadmieniła, że w niektórych gminach dyrektorzy mają tak obniżone pensum, że nie prowadzą zajęć dydaktycznych.

 

7/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnego Michała Jadczuka dotyczące kosztów budowy wodociągu, do Borysowszczyzny. Poinformował, że nie mamy rozbicia kosztów na poszczególne odcinki wodociągu, dlatego trudno jest określić, jaki jest koszt budowy wodociągu do Borysowszczyzny.

- Pan Bartosiuk – mieszkaniec Borysowszczyzny – stwierdził, iż posiada informacje, że koszt położenia 1 mb wodociągu wynosi w 50-60zł razy kilometry wiadomym jest koszt inwestycji..

- Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż jest to koszt szacunkowy, jednak trudno jest przewidzieć, jaki będzie koszt rzeczywisty.

- Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że na realizacje zadania w zakresie budowy wodociągów mamy zaplanowane 1 000 000 zł w tym dofinansowanie 750 tys. zł a własnych środków 250 tys. zł, które pokryte będą kredytem, jeśli przystąpimy do realizacji zadania.

- Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że realizacja wszystkich zadań jest ważna. Trudno jednak jest rezygnować z budowy dróg skoro wiemy, że nie otrzymamy dofinansowania. Natomiast do budowy wodociągów mamy jeszcze nadzieję, że możemy otrzymać dofinansowanie.

 

Do punktu 10-go

 

 Sprawy różne i wolne wnioski.

1/ Pan Zbigniew Olesiński – Radny, Nurzec-Stacja – poinformował, że na ulicy Kolejowej na wysokości starej gminy obniżyła się studzienka kanalizacyjna, co zagraża bezpieczeństwu. Podziękował, za sprzątnięcie ul. Świerczewskiego oraz boiska. Wnioskował o ustawienie tablicy do kosza

 

2/ Pan Anatol Wiktoruk – Sołtys sołectwa Siemichocze – wnioskował, aby podczas równania drogi „Ścianka” zrobić zjazdy na pole.

 

3/ Pani Lucyna Stanisława Lickiewicz – Radna, Nurzec Kolonia – wnioskowała, aby w Żerczycach i Mileczycach ustawić znaki kierunkowe do wsi Nurczyk, gdyż utrudnia dojazd do tych miejscowości dla osób spoza terenu gminy.

Zmienić ustawienie znaku z nazwą miejscowości Nurczyk, który jest ustawiony za posesją Pana Kuryły. W związku ze zmianą nawy miejscowości znak ten powinien być ustawiony za posesją Pana Oniszczuka.

 

4/ Pan Michał Jadczuk – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, Radnego Powiatowego, kiedy będzie modernizowana droga Nurzec-Stacja – Augustynka – Siemichocze.

 

5/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, kiedy będzie zasypany dół na drodze zagumiennej w Zalesiu.

 

6/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że podczas naprawy drogi w Augustynce zostanie również zasypany dół na drodze zagumiennej w Augustynce.

 

7/ Pan Michał Jadczuk – Radny, Nurzec-Stacja – poinformował, iż na drodze w Augustynce jest niebezpieczna dziura w asfalcie w rejonie lip tj. od zakrętu w kierunku asfaltu.

 

8/ Pani Lucyna Stanisława Lickiewicz – Radna, Nurzec Kolonia zapytała, kiedy autobus szkolny będzie kursował przez Kolonię Nurzec. Czy możliwe jest skierowanie autobusu tą trasą od września.

 

9/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż zanim zmieniony zostanie kurs autobusu musimy wytyczyć i wybudować odcinek drogi w Augustynce.

10/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – zapytał kiedy zostanie zakończone scalenie we wsi Wólka Nurzecka.

 

11/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – stwierdził, iż trudno jest przewidzieć kiedy zostanie scalenie we wsi Wólka Nurzecka.

 

12/ Pani Antonina Rosa – Radna, Nurzec-Stacja – wnioskowała, a by przyjrzeć się wszystkim ulicom w Nurcu Stacji i gdzie są krawężniki uprzątnąć.

 

13/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy będą prowadzone prace związane z zamykaniem wysypisk śmieci.

 

14/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że prace związane z zasypywaniem wysypisk śmieci są pracami syzyfowymi.

 

15/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – czy my jako gmina wystąpiliśmy o wyrażenie zgody na dalszą eksploatację wysypiska w Żerczycach /przedłużenia koncesji/.

 

16/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że mamy problem z zorganizowaniem składowiska śmieci. Nasze składowisko nie jest możliwe do dalszej eksploatacji. Ponadto są problemy z zorganizowaniem składowiska na terenie Gminy Bielsk Podlaski w rejonie wsi Dubiażyn.

 

17/ Pani Karczewska – mieszkaniec Żerczyc – przedstawiła problem związany z eksmisją byłego męża córki.

 

- Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż gmina nie dysponuje lokalami socjalnymi, jeśli są da nakaz eksmisji wówczas będziemy zastawiali się nad pozyskaniem lokalu. Dotychczas nie otrzymaliśmy nakazu eksmisji i zapewnienia lokalu socjalnego.

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski zamknął obrady XVIII sesji Rady Gminy.

 

Na tym protokół XVIII sesji Rady Gminy zakończono.

 

Protokołowała:                                                             Przewodniczący Rady

 

Eugenia Naumiuk                                                                         Zenon Podbielski

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Nurzec-Stacja

Wytwarzający/odpowiadający: Norbert Jadczuk

Wprowadzający: Norbert Jadczuk

Data wprowadzenia: 2009-11-04

Data modyfikacji: 2009-11-04

Opublikował: Norbert Jadczuk

Data publikacji: 2009-11-04