P R O T O K Ó Ł Nr XVII/05 z XVII sesji Rady Gminy Nurzec Stacja, odbytej w dniu 11 marca 2005 roku.
Nurzec Stacja, dnia 11 marca 2005 r.
P R O T O K Ó Ł Nr XVII/05
z XVII sesji Rady Gminy Nurzec Stacja, odbytej w dniu 11 marca 2005 roku.
Obrady XVII sesji Rady Gminy Nurzec Stacja, odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Nurcu Stacji.
Obrady rozpoczęto o godz. 10°°, zakończono o godz. 17²°.
Rada liczy 15 radnych, obecnych na posiedzeniu Sesji było 15 radnych.
Radni obecni:
1. Pan Jerzy Barańczuk - Wyczółki,
2. Pan Jan Demianowicz - Chanie Chursy,
3. Pan Jerzy Fiedoruk - Klukowicze,
4. Pan Piotr Jaszczuk - Żerczyce,
5. Pan Zbigniew Kołtek - Nurzec Stacja,
6. Pan Wiktor Karpiuk - Moszczona Pańska,
7. Pan Michał Muszkatel - Wólka Nurzecka,
8. Pan Jarosław Nikiforuk - Siemichocze,
9. Pan Jerzy Olesiuk -Tymianka,
10. Pan Anatol Naumnik - Nurzec Stacja,
11. Pan Zenon Podbielski - Nurzec Stacja,
12. Pan Jan Raczyński - Zalesie,
13. Pani Elżbieta Stępniak - Augustynka,
14. Pani Adela Halina Wrona - Nurzec Stacja,
15. Pan Roman Wudarski - Nurzec Stacja.
Spoza Rady w sesji udział wzięli:
1. Pani mgr Raisa Pachwicewicz – Wójt,
2. Pan mgr Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy,
3. Pani mgr Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy,
4. Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Nurzec Stacja,
5. Pan Sergiusz Putko – Radny Rady Powiatu,
6. Pani Joanna Trzeciak – Kierownik Gospodarstwa Pomocniczego WZMiUW w Bielsku Podlaskim,
7. Sołtysi.
8. Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny.
/Listy obecności w załączeniu/ Zał. Nr 1.
Obradom XVII sesji Rady Gminy przewodniczył Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Do punktu 1-go
Przewodniczący obrad otwierając obrady stwierdził, iż ilość obecnych na sali radnych zabezpiecza regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.
Kontynuując otwarcie obrad serdecznie powitał przybyłych na Sesję Radnych, gości zaproszonych i wszystkich uczestników Sesji.
Następnie poinformował, że do protokołu z XVI sesji Rady Gminy nie zostały zgłoszone uwagi ani poprawki. Zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chce wnieść uwagi do protokołu.
1/ Radny Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż przed podjęciem uchwały w sprawie zmian w składzie Komisji Problemowo Budżetowej w punkcie 9 zadawał pytanie do Pani prawnik, czy jest uchwała przygotowania zgodnie z prawem. Brak zapisu w protokole. Po podjęciu uchwały okazało się, że uchwała została przygotowana niezgodnie z prawem, gdyż zgodnie z wcześniejszą uchwałą może być tylko 6 członków komisji. Na pytanie moje, dlaczego Pani udzieliła niewłaściwej odpowiedzi Pani prawnik powiedziała, że się pomyliła. Nie ma również tego zapisu w protokole. Jest natomiast odpowiedź Pana Sekretarza, że zapoznał, ze statutem gminy w zakresie powoływania komisji.
2/ Pani Eugenia Naumiuk – Inspektor ds. obsługi Rady Gminy – poinformowała, że Radny wcześniej nie wnosił uwag. Wnosi uwagi przed rozpoczęciem sesji, nie pozwoliło to na sprawdzenie i wyjaśnienie wskazywanych niezgodności.
3/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż Radny ma takie prawo aby zgłaszać uwagi w trakcie sesji.
4/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż nie powinno się produkować protokołów pod potrzeby, ktoś powiedział to. Myśli, że protokół powinien odzwierciedlać prawdę.
Następnie Przewodniczący obrad podał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XVI sesji Rady Gminy wraz z poprawkami zgłoszonymi przez Radnego Romana Wudarskiego.
W wyniku jawnego głosowania protokół z XVI sesji Rady Gminy wraz z poprawkami zgłaszanymi przez Radnego Wudarskiego został przyjęty jednogłośnie, 15 głosami, w obecności 15 radnych.
Do punktu 2-go
W punkcie tym, Przewodniczący obrad - Pan Zenon Podbielski – zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad.
Następnie Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski – poddał pod głosowanie proponowany porządek obrad.
W wyniku jawnego głosowania porządek obrad został przyjęty jednogłośnie 15 głosami. A brzmi on następująco:
1. Otwarcie obrad i przyjęcie protokołu XVI sesji Rady Gminy.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Informacja o realizacji uchwał Rady i działalności wójta w okresie między sesjami.
4. Interpelacje i zapytania radnych.
- Projekt uchwały w sprawie budżetu gminy na 2005 r.
- Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Wójta Gminy do zaciągania zobowiązań przekraczających zakres zwykłego zarządu.
- Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Szkole Podstawowej w Siemichoczach.
8. Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Przedszkolu Gminnym w Nurcu Stacji.
9. Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Gimnazjum w Nurcu Stacji.
10. Projekt uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Nurzec Stacja.
11. Projekt uchwały w sprawie finansowania realizacji projektu pod nazwą: „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w województwie podlaskim”.
12. Projekt uchwały w sprawie programu współpracy Gminy Nurzec Stacja z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2005 rok.
13. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja.
14. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego z zasobu mienia Gminy Nurzec Stacja.
15. Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w uchwalenia statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
16. Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Pani Bożeny Marianny Szyszko – Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji – do wydawania decyzji administracyjnych z zakresu zadań własnych gminy dotyczących dodatków mieszkaniowych.
17. Projekt uchwały w sprawie wystąpienia o zmianę nazwy miejscowości Nurzec.
18. Projekt uchwały w sprawie wystąpienia o zmianę nazwy miejscowości Anusin-Buszymszczyzna.
19. Projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu w poszczególnych kategoriach
zaszeregowania dla pracowników obsługi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji.
20. Projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji.
21. Projekt uchwały w sprawie pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Nurzec Stacja.
21. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
22. Sprawy różne i wolne wnioski.
Do punktu 3-go
Informację o realizacji uchwał Rady i działalności wójta w okresie między sesjami przedstawiła Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt.
/Informacja w załączeniu/ Zał. Nr 2.
Uwag do przedstawionej informacji nie wniesiono.
Do punktu 4-go
Interpelacje i zapytania radnych:
1/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zapytała, jakich dokumentów brakuje do wodociągu w Borysowszczyźnie. Czy jest w ogóle planowana budowa tego wodociągu.rozpoczęcia budowy.
2/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy od czasu posiedzenia komisji zostały podjęte jakieś działania w kierunku pozyskania samochodu, ze straży pożarnej w Siemiatyczach. Następnie zapytał, czy na temat doniesienia przez Pana Mudla, zostały podjęte jakieś działania w tym zakresie.
3/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż na zapytania zgłaszane przez Radnego Wudarskiego, było wyjaśnione w informacji Wójta o realizacji uchwał i zadań w okresie między sesjami.
4/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – wyjaśnił, że interesuje go realizacja tych zadań od czasu przedłożenia informacji przez Wójta.
5/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż jesteśmy udziałowcami wspólnoty gruntowej w Grabarce. Zapytał jakie mamy z tego tytułu zyski, jako udziałowcy np. za 2004 rok.
6/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – wnioskował o przyśpieszenie prac związanych z budową wodociągu w Kol. Moszczona Pańska i Sokólu. Nadmienił, iż w tych miejscowościach coraz częściej odczuwany jest brak wody w ujęciach wodnych przyzagrodowych / studniach/. Obecnie w tą śnieżną zimę mieszkańcy dzwonią o odśnieżenie poszczególnych odcinków dróg i trudno jest oczekiwać, że w jednej chwili zostaną odśnieżone wszystkie drogi. W Sokólu u Pana Andrzeja Danielczuka brak jest wody i musi on jeździć po wodę do sąsiadów, których zagroda jest oddalona o około 500 m, po nie odśnieżonej drodze.
7/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zwróciła uwagę na odśnieżanie dróg. Uważa, że wszystkie drogi powinny być odśnieżane i powinno się wykonywać to zadanie dokładnie. Wnioskowała o odśnieżanie drogi od skrzyżowania koło Pani Rogowskiej do Państwa Krzysztonów. Mieszka tam dwoje starszych ludzi, i w chwili obecnej nie ma możliwości dojazdu i dojścia do ich posesji. Nadmieniła, że Pani Strasiuk zgłaszała odśnieżenie tej drogi, jednak za każdym razem trudno jest przypominać o jej odśnieżeniu, tym bardziej, że widzimy jakie są obecnie warunki pogodowe.
8/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – wnioskował o zatrudnienie do odśnieżania w Nurcu-Stacji ludzi, którzy zgodnie z postanowieniami Sądu, mają do odpracowania na rzecz gminy. Proponował, aby nie czekać do lata a zatrudnić te osoby teraz w okresie zimowym do odśnieżania.
9/Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, jak mogło dojść do takiej sytuacji, że zmniejszono nam dotację na budowę kanalizacji. Jeżeli doszło do przekroczenia z winy Urzędu Gminy, to jaka była przyczyna zmniejszenia subwencji i jaki dział zawinił, że doszło do takiej sytuacji.
Następnie zwrócił uwagę na budowę mostu w Klukowiczach. Wcześniej zwracano uwagę, aby wykonać remont mostu, żeby był jak najtańszy koszt wykonania. Zapytał, dlaczego planuje się wykonanie tak kosztownego mostu i czy stać naszą gminę na budowę takiego mostu. Komu na tym zależy, skoro mówiliśmy aby wykonać mostek na balach, a w tej chwili robi się projekt na mostek w kwocie naście tysięcy złotych.
10/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy jest rozliczenie za dodatkowe roboty wykonane przy budowie kanalizacji.
11/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze - zapytał, czy jest sens budowy drogi do Zalesia, przecież jest możliwość dojazdu samochodem.
12/ Pan Jan Demianowicz- Radny, Chanie Chursy – zapytał, kiedy możemy się spodziewać otrzymania dotacji z SAPARD. Czy są jakiej nowe wiadomości w tym zakresie.
Do punktu 5-go
Projekt budżetu gminy na 2005 rok przedstawiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie budżetu gminy na 2005 r. przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 3.
Opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie budżetu gminy na 2005 r. przedstawił Pan Jan Demianowicz – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 4.
Opinie Komisji Kulturalno Oświatowej w sprawie budżetu gminy na 2005 r. przedstawił Pan Roman Wudarski – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 5.
D y s k u s j a:
1/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – przedstawił wniosek mieszkańców wsi Borysowszczyzna w sprawie budowy wodociągu w tej miejscowości z uwagi na brak wody w istniejących ujęciach wodnych.
/Wniosek w załączeniu/ Zał. Nr 6.
2/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – poprosił o wyjaśnienie jakich stanowisk dotyczy stwierdzenie w opinii komisji dotyczące utrzymania stanowisk niezgodnych z przepisami prawa.
3/ Pan Roman Wudarski – Przewodniczący Komisji Kulturalno Oświatowej – wyjaśnił, iż zgodnie z przepisami, ilość klas nie upoważnia do tego aby było powoływane stanowisko zastępcy dyrektora w Szkole Podstawowej w Nurcu-Stacji, a jest takowe powołane.
4/ Pan Jerzy Olesiuk – Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy – zwrócił się do Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o wyjaśnienie stanowiska Komisji odnośnie budowy drogi we wsi Wólka Nurzecka. Stwierdził przy tym, że do budowy drogi we wsi Wólka Nurzecka wystąpiliśmy o dofinansowanie z funduszy pomocowych, a budowa drogi Tymianka Wólka Nurzecka jest wstrzymana przez powiat. Proponował, aby rozważyć celowość wycofywania z realizacji tego zadania.
5/ Pan Jan Demianowicz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – stwierdził, iż niecelowym jest pokrywanie bruku asfaltem we wsi Wólka Nurzecka. Nadmienił, iż na terenie gminy jest wiele dróg nieprzejezdnych. Jako przykład podał drogę Nurczyk – Siemichocze. Na kol. Nurzec mieszkańcy nie mogą nawet dojechać po chleb.
6/ Pan Jerzy Olesiuk – Z-ca Przewodniczącego Rady Gminy – stwierdził, iż skoro zostało zadanie przyjęte to nie można przenosić środków na inne zadanie.
7/ Pan Jan Demianowicz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej –podkreślił, iż autobus szkolny z Nurczyka przez Augustynkę jeździ starą rozwalającą się żwirówką, która jest trudno przejezdna. Ciekawe czy za dwa lata będziemy mieli pieniądze na zakup nowego autobusu. Stwierdził przy tym, że Radni nie patrzą na ogół społeczeństwa i konieczność realizacji zadań, tylko na własne potrzeby. Przypomniał, że kiedyś Radny Karpiuk zgłaszał wniosek, aby pokryć asfaltem część drogi w Moszczonie Pańskiej. Wówczas mówiliśmy, że nie powinniśmy pokrywać bruku asfaltem, obecnie w Wólce Nurzeckiej przyjmujemy takie zadanie.
8/ Pan Jerzy Olesiuk – Z-ca Przewodniczącego Rady Gminy – wyjaśnił, iż nie jest przeciwny budowie drogi do Wólki Nurzeckiej. Pytanie swoje uzasadnia tym, czy celowym jest przyjmowanie zmiany w zakresie budowy drogi w Wólce Nurzeckiej.
9/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – w nawiązaniu do wniosku mieszkańców wsi Borysowszczyzna zapytała, kiedy będzie budowany wodociąg we wsi Borysowszczyzna. Ostateczne pytanie nie zostało sformułowane z uwagi na nieobecność Pani Wójt.
10/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż w 2004 r. opracowano dokumentację i został złożony wniosek o dofinansowanie do budowy drogi Nurczyk – Siemichocze z funduszu rekultywacji gruntów, dlaczego nie ma w uchwale budżetowej środków na budowę tej drogi.
11/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż projekt budżetu był rozpatrywany przez Komisję i nie powinno być takich niejasności.
12/ Pan Jan Demianowicz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – stwierdził, iż przeoczono ten problem na posiedzeniu komisji, dlatego chce zapytać na sesji.
13/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy są nieopłacone należności z roku 2004, o ile takie należności są, to jakie to są, i ile tego jest.
14/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – zwrócił uwagę na wnioskowane przez komisję oszczędności w OSP Klukowicze. Zapytał, jakie będą oszczędności z tego tytułu i jakie będą straty po likwidacji.
15/ Pan Jan Demianowicz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – stwierdził, iż Komisja proponuje tylko szukać oszczędności w działalności straży pożarnych.
16/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż na posiedzeniu Komisji rozważaliśmy celowość budowy zbiorników wyrównawczych. Wiadomym jest, że może zabraknąć wody z istniejącej hydroforni. Coś w tym zakresie na pewno trzeba planować. Zapytał, czy nie korzystniej byłoby połączyć hydrofornię po Jednostce Wojskowej, z istniejącym wodociągiem.
17/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – poinformowała, że droga w Augustynce od figurki w kierunku Państwa Cieśluków jest nieprzejezdna i równanie nie przyniesie
pożądanych efektów. Zapytała, czy w budżecie gminy znajdą się środki finansowe na dożwirowania tej drogi.
18/ Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej – poinformował, że Rada rozważała tylko sprawę budowy wodociągów, nie podjęła decyzji w zakresie budowy zbiorników wyrównawczych, sprawdzone to zostało w protokołach z posiedzeń. Komisja nie neguje konieczności budowy zbiorników wyrównawczych, jednak uważamy, że tak poważny wydatek, należy przeanalizować dokładnie ile to będzie kosztowało i kiedy rozpoczniemy realizację tego zadania. Uważa, że mija się z celem opracowywanie dokumentacji jeśli nie rozpoczniemy realizacji tego zadania w najbliższych latach. Jeśli otrzymamy fundusze na ten cel to można to zadanie realizować. Nadmienił, iż stanowisko komisji jest pokierowane tym, aby nie popełnić takiej gafy jak przy podejmowaniu decyzji w zakresie przyjęcia hydroforni, że po jej przyjęciu okazuje się, że musimy obecnie dokładać własne środki finansowe na przebudowę instalacji elektrycznej itp. Uważa, że przed jej przyjęciem, gdybyśmy zasięgnęli opinii fachowców wówczas moglibyśmy postawić warunki, że nie przyjmiemy tego mienia zanim nie zostaną usunięte usterki. Podobnie popełniono błąd przy przyjmowaniu dróg. Nie została przyjęta droga od ul. Okrężnej do Jednostki Wojskowej, która jest uczęszczana. Biorąc powyższe pod wagę, uważa, że przed podjęciem decyzji w zakresie budowy zbiorników wyrównawczych powinna być opinia fachowców odnośnie konieczności budowy zbiorników i kosztów ich budowy. Opinia takowa powinna być w aktach sprawy, aby później nie zarzucano nam, że podjęliśmy niesłuszną decyzję.
19/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że droga od ul. Okrężnej do Jednostki Wojskowej jest drogą Nadleśnictwa i nie mogła ona być przyjęta przy przyjmowaniu dróg od Agencji Mienia Wojskowego.
20/ Pani Joanna Trzeciak – Kierownik Gospodarstwa Pomocniczego WZMiGW w Bielsku Podlaskim – wyjaśniła, iż w Nurcu są słabe ujęcia wody. Zatwierdzone zasoby wody dla dwóch studni wynoszą 79 m³ na godzinę, przy niepełnej sprawności tych studni, odczuwany będzie brak wody. Już za poprzedniej kadencji Rady mówiło się, że jest konieczność budowy zbiorników wyrównawczych. Poinformowała, że gdyby nie przyłączenie części Gminy Nurzec Stacja do hydroforni w Tołwinie tj. 120 odbiorców, już wówczas byłaby konieczność budowy zbiorników wyrównawczych. Nadmieniła, że istniejąca hydrofornia w Nurcu jak i po Jednostce Wojskowej nie zabezpieczy potrzeb, po rozbudowie wodociągów jak i w okresie suszy, mogą wystąpić problemy w zaopatrzeniu w wodę uzdatnioną. Poinformowała, że przyjęta hydrofornia w Jednostce Wojskowej wg dokumentów miała cztery studnie, po sprawdzeniu okazało się, że są tylko dwie studnie, w tym jedna o bardzo małej wydajności, a zasoby była zatwierdzane w 1967r., co nie pozwala obecnie prawidłowo określić zasoby wody w tych studniach. Stwierdziła, iż w oparciu o hydrofornię w Jednostce Wojskowej nie można planować zaopatrzenia w wodę. Uważa, że hydrofornię w Nurcu, można połączyć z hydrofornią w Jednostce, jednak koszty eksploatacji dwóch hydroforni będą wysokie. Stwierdziła, że w chwili obecnej nie jest poinformowana odnośnie kosztów dokumentacji, jednak wg jej rozeznania budowa zbiorników wyrównawczych jest konieczna. W przyszłości może okazać się, że Siemiatycze zamkną dostawę wody na teren Gminy Nurzeckiej i musimy być przygotowani do przyjęcia zaopatrzenia z Nurzeckiej hydroforni. W okresie letnim już odczuwany jest spadek ciśnienia, dlatego należy przymierzać się do budowy zbiorników wyrównawczych. Poinformowała, że w miejscowości Narojki jest bardzo duża hydrofornia i tam już planuje się budowę zbiorników wyrównawczych. Kończąc stwierdziła, iż decyzję o
przystąpieniu do opracowania dokumentacji i budowy zbiorników wyrównawczych musi podjąć Rada, gdyż do jej kompetencji należy zaopatrzenie w wodę.
21/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, jaki jest koszt budowy zbiorników.
22/ Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej – stwierdził, iż Pani Trzeciak nie orientuje się w kosztach budowy.
23/ Pani Joanna Trzeciak – Kierownik Gospodarstwa Pomocniczego WZMiGW w Bielsku Podlaskim – wyjaśniła, iż nie jest zorientowana odnośnie kosztów budowy zbiorników wyrównawczych.
21/ Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej – poprosił, Panią Wójt, aby skontaktowała się z osobami wykonującymi dokumentację lub wykonującymi zbiorniki i ustaliła szacunkowy koszt, żeby było wiadome jaką kwotą mamy operować, 1 milion czy kilka milionów.
22/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – wyjaśnił, że został opracowany projekt na linię wodociągową w tych miejscowościach, które zostały przewidziane do wodociągowania.
23/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – zapytał jaki jest koszt budowy.
24/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że może podać tylko orientacyjnie, bo kosztorys jest w trakcie wykonywania projektu na ujęciu wody, czyli na rozbudowę zbiorników wyrównawczych. Uważa, że koszt budowy ujęcia wody razem z linią wodociągową na którą jest opracowana dokumentacja powinien się zamknąć w granicach około 1.200.000 zł.
25/ Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej – zapytał jaki jest koszt budowy samej linii wodociągowej.
26/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – stwierdził, iż w chwili obecnej nie potrafi określić.
27/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż prosiliśmy Panią Wójt o wyjaśnienie jaki jest koszt budowy w oparciu o budowę w innej gminie, proponował, aby ustalenia zostały przedstawione na następnej sesji. Następnie nawiązał do wyjaśnień Pani Trzeciak i poinformował, że na Jednostce Wojskowej są trzy studnie.
28/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zwrócił uwagę Radnemu Kołtkowi, że ilość studni w hydroforni w Jednostce Wojskowej nie jest tematem dyskusji do budżetu gminy.
29/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż wyjaśnienie ilości studni jest ważne przed podjęciem decyzji odnośnie opracowywania dokumentacji na budowę zbiorników wyrównawczych.
30/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, jaki jest koszt opracowania projektu na budowę zbiorników wyrównawczych.
31/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że umowa została zawarta łącznie na opracowanie dokumentacji na budowę linii wodociągowej i zbiorników wyrównawczych, dlatego trudno jest określić jaki jest koszt opracowania dokumentacji na same zbiorniki wyrównawcze.
32/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy środki finansowe przewidziane w projekcie budżetu na budowę wodociągu, zabezpieczają tylko koszty opracowania dokumentacji.
33/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, że środki finansowe przewidziane są tylko na opracowanie dokumentacji, na budowę linii wodociągowej łącznie ze zbiornikami wyrównawczymi.
34/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – zabierając głos w dyskusji stwierdził, iż woda jest podstawą i należy to zadanie realizować, jednak mieszkańcy wsi Klukowicze płacą rocznie około 60 000 zł podatku i też chcą, żeby na ich terenie były realizowane ich potrzeby. Od kilku lat zgłaszane są potrzeby budowy mostu w Klukowiczach. Jest to bardzo ważny problem dla tych mieszkańców. Następnie nawiązał, do wypowiedzi Radnego Raczyńskiego dotyczącej ponoszenia wysokich kosztów na budowę mostu w Klukowiczach, stwierdził przy tym, że jest to bardzo ważne zadanie i Radny nie powinien negować jego realizacji. Wnioskował o uwzględnienie środków finansowanych na realizacje tego zadania w planie budżetu gminy.
35/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wyjaśnił, iż nie neguje potrzeby budowy mostu w Klukowiczach i głosował za realizacją tego zadania, lecz zwraca uwagę na zbyt wysoki koszt realizacji tego zadania, biorąc pod uwagę, że korzystać będzie kilka osób.
W związku z wywiązaniem się polemiki pomiędzy Radnymi Fiedorukiem i Raczyńskim Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski – nakazał przerwanie dyskusji.
36/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy właściwie zrozumiał, że na etapie opracowania dokumentacji na budowę linii wodociągowej opracowywana jest dokumentacja na budowę zbiorników wyrównawczych.
37/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że zlecono opracowanie dokumentacji łącznie na budowę linii wodociągowej i zbiorników wyrównawczych.
38/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zapytał ile czasu jest ważna dokumentacja.
39/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – przypomniał, iż na jednym z posiedzeń komisji w którym uczestniczyła Pani Trzeciak, była dyskutowana sprawa budowy linii wodociągowej i modernizacji ujęcia wody. Zrozumieliśmy, że jest akceptacja radnych na wykonanie dokumentacji łącznie, na modernizację ujęcia wody i linii wodociągowej, wówczas podpisaliśmy umowę na łączne wykonanie. Koszt opracowania dokumentacji wynosi 46 tys. zł, jeśli Rada uważa, że nie trzeba wykonywać modernizacji ujęcia wody to wycofamy ten zakres zadania.
40/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że po rozmowie z projektantem wyjaśniła, że koszt budowy zbiorników wyrównawczych wyniesie około 500 tys. zł.
41/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż skoro koszt budowy zbiorników wyrównawczych wyniesie 500 tys. zł, to koszt budowy linii wodociągowej wyniesie 700 tys. zł.
42/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – potwierdziła, iż koszt budowy linii wodociągowych wyniesie około 700 tys. zł.
43/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zapytała, czy w tym roku jest możliwość pozyskania środków z funduszy strukturalnych na budowę wodociągów.
44/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że występując o dofinansowanie musimy mieć środki własne na realizację tego zadania.
45/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zapytała, czy mamy planowane środki jako wkład własny na budowę wodociągu w tym roku.
46/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że mamy przewidziane w budżecie gminy tylko środki na opracowanie projektu dokumentacji.
47/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka –zapytała, jak długo będziemy planować środki finansowe tylko na opracowanie projektu. Stwierdziła, że na podstawie jej podejrzeń w tym roku zacznie się problem z zaopatrzeniem ludności w wodę i co wtedy zrobimy. Będziemy zmuszeni dowozić wodę i będzie kolejny problem.
48/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż na opracowanie dokumentacji łącznie na budowę linii wodociągowej i zbiorników wyrównawczych przewidziana jest kwota 46 tys. zł. Zapytał, o ile zmniejszy się koszt opracowania dokumentacji jeśli zrezygnujemy z opracowania dokumentacji na budowę zbiorników wyrównawczych.
49/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że w przypadku rezygnacji z opracowania dokumentacji na budowę zbiorników wyrównawczych, koszt opracowania dokumentacji na budowę linii wodociągowej wyniesie około 25 tys. zł.
50/ Pan Robert Sobieszuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nurcu Stacji – zabierając głos w dyskusji stwierdził, iż chce się krótko ustosunkować do wniosków Komisji Problemowo Budżetowej w zakresie oświaty.
51/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – odebrał głos Panu Sobieszukowi w związku z nie zakończeniem dyskusji nad sprawami zaopatrzenia w wodę.
52/ Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej – stwierdził, iż Pan Sobieszuk jako dyrektor szkoły nie powinien być dopuszczony do głosu w dyskusji nad budżetem gminy.
53/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż w dyskusji nad budżetem gminy, może udzielić głosu kierownikom jednostek organizacyjnych a nawet mieszkańcom. Następnie poprosił o zabieranie głosu w dyskusji w zakresie zaopatrzenia w wodę i budowy wodociągów.
54/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – wnioskowała, aby w budżecie gminy na 2005 r. zostały zabezpieczone środki finansowe jako wkład własny, pozwalające na występowanie o dofinansowanie z funduszy strukturalnych do budowy wodociągów.
55/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że nie ma możliwości zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania w zakresie budowy wodociągów.
56/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zapytała, ile lat mieszkańcy mogą czekać na zaopatrzenie w wodę, nam zbraknie wody na godzinę, dwie i my mówimy o problemie, a co mają robić ci ludzie, którzy nie mają dostępu do wody. W Borysowszczyźnie już istnieje problem z zaopatrzeniem w wodę, a są gospodarstwa rolne, w których jest duże zapotrzebowanie na wodę, jako przykład podała gospodarstwo Pani Laszuk. W sytuacji braku wody skąd ma brać wodę do napojenia około 50 krów. Uważa, że woda to jest podstawa i powinniśmy wygospodarować środki finansowe na realizację tego zadania.
57/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – stwierdził, iż doskonale rozumie problem, jednak brak jest funduszy na realizację tego zadania.
58/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – stwierdziła, iż zbyt długo opracowywana jest dokumentacja na budowę wodociągów.
59/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – proponował, aby w sytuacji gdy nie otrzymamy dofinansowania do budowy dróg do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej, planowane środki finansowe na realizację tych zadań przeznaczyć na budowę wodociągów w Zabłociu i Borysowszczyźnie.
60/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – wnioskował, aby część funduszy z budowy dróg przeznaczyć na budowę mostu w Klukowiczach. Proponował, aby w roku bieżącym zakupić część materiałów do budowy mostu, w następnym roku dokupić i wówczas wybudować, gdyż jest on potrzebny mieszkańcom.
61/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec Stacja – zapytała, Panią Trzeciak, czy przy wodociągowaniu wsi Borysowszczyzna i innych podłączone one będą do hydroforni w Nurcu Stacji.
62/ Pani Joanna Trzeciak – Kierownik Gospodarstwa Pomocniczego WZMiUW w Bielsku Podlaskim – wyjaśniła, iż wszystkie miejscowości przewidziane do budowy wodociągów będą podłączone do hydroforni w Nurcu Stacji.
63/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec Stacja – biorąc pod uwagę zwiększenie zaopatrzenia w wodę z hydroforni w Nurcu Stacji stwierdziła, iż w tej sytuacji musimy wziąć pod uwagę jak będzie wyglądało zaopatrzenie w wodę, bez wybudowania zbiorników wyrównawczych. Zwróciła, się do Radnych, aby potraktowali ten problem z rozwagą, gdyż obecne postępowanie wskazuje jakby na złośliwe traktowanie. Podkreśliła, że wsłuchując się wypowiedziom radnych ma się wrażenie, że zachowujemy się jak na komisji sejmowej. Każdy Radny ma własne zdanie, brak jest jakiejkolwiek spójności. W takiej sytuacji my nigdy nic nie
zrobimy. Skoro chcemy rozbudowywać sieć wodociągową to musimy brać pod uwagę fakt, że potrzebny jest zbiornik wyrównawczy. W przypadku odstąpienia od budowy zbiorników wyrównawczych, przy zwiększonym zużyciu wody, gdy zabraknie wody, kto z Państwa Radnych będzie odpowiadał za niewłaściwe zaopatrzenie w wodę, gdy będą sygnały od mieszkańców o braku wody.
64/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zwrócił się z pytaniem do Pani Trzeciak, czy jeśli opracujemy dokumentację na budowę linii wodociągowych i zbiorników wyrównawczych, a nie będziemy mieli środków finansowych na wykonanie tego zadania w całości i będzie ono realizowane etapami tj. w pierwszej kolejności będziemy budowali linie wodociągowe np. w roku 2005 jedna miejscowość, w 2006 r następna, czy projekt na budowę zbiorników wyrównawczych przedłuża się z każdym rokiem chociaż nie będzie realizowany.
66/ Pani Joanna Trzeciak – Kierownik Gospodarstwa Pomocniczego WZMiUW w Bielsku Podlaskim – poinformowała, że przystępując do rozbudowy linii wodociągowych, zmuszeni będziemy realizować budowę zbiorników wyrównawczych, z uwagi na potrzeby związane z dostawą wody. Poinformowała, że konieczność budowy zbiorników wyrównawczych wynika z dokumentów. Najważniejszym dokumentem na podstawie, którego pracuje dane ujęcie, jest pozwolenie wodno prawne, które się tworzy w oparciu o zatwierdzone zasoby wodne. Z dokumentu tego wynika, że na ujęciu wody w Jednostce są dwie studnie nadające się do pracy, a trzecia jest o wydajności 4,86 m³ na godzinę, ujęta z 30 m, studnia ta nie może być wykorzystywana, druga jest z 50 m. Nadmieniła, że na podstawie zaobserwowanego stanu zasobów wód podziemnych, należy szukać innych metod zaopatrzenia w wodę, a tym samym budowy zbiorników wyrównawczych.
67/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż nie neguje w przyszłości, potrzeby budowy zbiorników wyrównawczych, jednak skoro mamy hydrofornię na jednostce, która zaopatrywała całą jednostkę to z chwilą zmniejszenia zapotrzebowania na tym terenie można ją wykorzystać do zasilenia hydroforni w Nurcu Stacji. Proponował, aby z pierwszej kolejności wykorzystać to co mamy, a jeśli będziemy mieli pieniądze wówczas będziemy budować zbiorniki wyrównawcze.
68/ Pani Joanna Trzeciak – Kierownik Gospodarstwa Pomocniczego WZMiUW w Bielsku Podlaskim – stwierdziła, że skoro są wątpliwości co do istniejącego stanu hydroforni w Jednostce Wojskowej, udostępni dokumentację, którą dysponuje w tym zakresie.
69/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zapytała, jakiej dokumentacji nam jeszcze brakuje, aby móc rozpocząć budowę wodociągów i kiedy ta dokumentacja zostanie opracowana.
70/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że aby rozpocząć inwestycję w pierwszej kolejności wykonywane są wtórniki i w roku 2003 wykonano wtórniki. Obecnie brakuje nam jeszcze projektu na ujęcie wody, żeby zamknąć to jako jedno zadanie, czyli wodociągi i zbiorniki wyrównawcze. Z chwilą opracowania całości projektu wystąpimy do starostwa o pozwolenie na realizację inwestycji. Z chwilą uzyskania zezwolenia na budowę rozpoczniemy procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy.
71/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż na wodociągi jest dokumentacja. Zapytał, dlaczego nie możemy wystąpić już teraz o pozwolenie na budowę wodociągów.
72/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że w tej chwili występuje do starostwa o wskazanie właścicieli działek, na których będzie ułożona linia wodociągowa, a następnie będą prowadzone rozmowy z tymi właścicielami o wyrażenie zgody na ułożenie linii.
73/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy w tej chwili skoro mamy dokumentację na budowę wodociągów, możemy wystąpić do starostwa o pozwolenie budowę wodociągów.
74/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, iż nie możemy wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę, gdyż nie mamy całości projektu, aby móc wystąpić o zezwolenie jako jedno zadanie.
75/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy jeśli Rada Gminy podejmie decyzję, że nie budujemy zbiorników wyrównawczych, to będziemy mogli wystąpić o zezwolenie, na budowę wodociągów.
76/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – wyjaśnił, iż w późniejszym okresie Rada Gminy będzie znowu miała wątpliwości, dlaczego zadanie zostało podzielone.
77/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy możemy wystąpić o zezwolenie na budowę wodociągów.
78/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – wyjaśnił, iż jeśli zrezygnujemy z budowy zbiorników wyrównawczych będziemy mogli już teraz wystąpić do starostwa o wydanie zezwolenia
79/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec Stacja – zapytała, czy jeśli nie będziemy mieli dokumentacji na zbiorniki wyrównawcze, czy otrzymamy dofinansowanie z zewnątrz, jeśli dotacje są na modernizację.
80/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że istnieje bardzo mała szansa na otrzymanie dotacji do budowy wodociągów.
81/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – zwrócił uwagę, że w miejscowości Borysowszczyzna jest hydrofornia. Proponował, aby przyłączyć tą miejscowość do tej hydroforni zamiast budować linię z Nurca Stacji.
82/ Pani Joanna Trzeciak – Kierownik Gospodarstwa Pomocniczego WZMiUW w Bielsku Podlaskim – poinformowała, że niekorzystne jest przyjmowanie zakładowych hydroforni. Nadmieniła, że hydrofornie te nie zawsze spełniają wymagane normy do zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Wiemy jakie są problemy z hydrofornią przyjętą po Jednostce Wojskowej, jest ona własnością gminy, a Agencja Rolna nie przekaże tej hydroforni nieodpłatnie. Uważa, że korzystniej jest prowadzić jak najmniej hydroforni, z uwagi na koszty eksploatacji. Ponadto na modernizację hydroforni, jest większa możliwość pozyskania środków z funduszy strukturalnych, a na budowę wodociągów są mniejsze możliwości pozyskania środków, proponowała aby realizować to zadanie w komplecie.
83/ Pan Jan Raczyński – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy jeśli będziemy mieli projekt na całość inwestycji, będzie możliwość jeszcze w tym roku otrzymania dotacji. W jakiej wysokości musimy mieć wkład własny, aby występować o dofinansowanie.
84/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy –zwrócił się do Pani Trzeciak z następującym pytaniem: przyjęliśmy hydrofornię po Jednostce Wojskowej, obecnie przymierzamy się do budowy zbiorników wyrównawczych, to hydrofornia ta będzie nam niepotrzebna. Okazuje się, że nie możemy jej podłączyć tak jak wcześniej planowaliśmy, to znaczy, że przyjęliśmy po prostu bubel, na który ponosimy dodatkowe koszty związane z jej funkcjonowaniem i nasze pieniądze idą jakoby w błoto.
85/ Pani Joanna Trzeciak – Kierownik Gospodarstwa Pomocniczego WZMiUW w Bielsku Podlaskim – wyjaśniła, że żadne środki finansowe nie zostały stracone, nikt do niczego nie dokładał, te działania które zostały wykonane wpłynęły na zmniejszenie kosztów energii. Czyli tutaj nic nie dołożyliśmy i nic nie poszło w błoto. Nadmieniła, że zawsze informowano, że dwóch hydroforni nikt nie będzie utrzymywał na terenie jednej miejscowości. Planowano, włączenie tej hydroforni do Nurca jako wspomożenie istniejącej hydroforni, jednak według ewidencji hydrofornia po jednostce miała ona być lepsza i miała stanowić wspomożenie dla istniejącej hydroforni, taką jakoby spinkę na zasadzie przepompowni do podwyższenia ciśnienia. Po przyjęciu całości dokumentacji okazało się, że niezbyt to jest możliwe. Uważa., że celowym jest wykonanie spinki, która po zastosowaniu odpowiednich zasuw będzie częściowo zasilać tą część Nurca za torami. Z czasem można to wszystko wykorzystać. Następnie zwróciła uwagę, że mają być środki na dofinansowanie modernizacji ujęć wody, dlatego wiele gmin opracowuje projekty na modernizację ujęć i przy okazji można budować wodociąg.
86/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – poprosił o wyjaśnienie, czy jeśli opracujemy dokumentację na całość a będziemy wykonywać po jednej wsi, czy nam to nie przeszkodzi aby otrzymać dotację. Czy dotację musimy otrzymać na całość. O ile to nam przeszkodzi to mija się z celem teraz wstawienie zbiorników wyrównawczych. O ile nie przeszkodzi to można to zadanie przyjmować. Poprosił o wyjaśnienie, przez osobę kompetentną, która wie w jaki sposób udzielane są dotacje.
87/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – stwierdził, iż na to pytanie autorytatywnie nikt nie odpowie, gdyż przy różnych programach, są inne warunki. Dzieląc inwestycję na etapy możemy występować z wnioskami do różnych programów, jednak czy otrzymamy dofinansowanie to nikt nie może odpowiedzieć.
88/ Pan Zbigniew Kołtek –Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż z wyjaśnień wynika, że na etapy można dzielić.
89/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż z wyjaśnień wynika, że na etapy można dzielić.
90/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż w związku z wyczerpaniem dyskusji w zakresie budowy wodociągów i zbiorników wyrównawczych, należy przejść do analizy dalszej części budżetu gminy.
90/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zaproponował, aby w związku z tym, że nie była podjęta decyzja odnośnie budowy zbiorników wyrównawczych to należy poddać pod głosowanie wniosek w sprawie budowy zbiorników wyrównawczych.
91/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, iż zgodnie z przepisami, projekt jest ważny dwa lata, po wydaniu zezwolenia jest ono ważne przez kolejne dwa lata. Jeśli rozpoczęta zostanie inwestycja wówczas można realizować ją etapami i zezwolenie będzie aktualne, aż do zakończenia inwestycji.
92/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, w jakiej wysokości będzie wkład mieszkańców chętnych do przyłączenia.
93/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, iż w chwili obecnej trudno jest określić jaki będzie koszt inwestycji oraz z jakiego funduszu będziemy korzystali. W każdym programie jest inny udział własny.
94/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – wnioskował o zakończenie dyskusji i podjęcie decyzji odnośnie opracowywania projektu na budowę zbiorników wyrównawczych.
W wyniku jawnego głosowania 12 głosami za i 3 wstrzymującymi ustalono, aby opracowywać dokumentacje na budowę zbiorników wyrównawczych.
95/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – proponował, jeśli nie otrzymamy dotacji na budowę dróg w Wólce Nurzeckiej i do Zalesia, przeznaczyć przynajmniej 20 tys. Zł na budowę mostu w Klukowiczach.
96/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż nie ma sensu planować środki finansowe na częściowe wykonanie zadania.
97/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – stwierdził, iż w tym roku przeznaczymy 20 tys. zł w przyszłym roku dołożymy i wówczas można będzie wybudować wnioskowany most.
98/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – poinformował, iż Komisja Problemowa rozpatrując projekt budżetu proponuje, aby odczekać do czerwca i jeśli nie będzie pozytywnej decyzji odnośnie dofinansowania do budowy wnioskowanych dróg, w czerwcu rozpatrzyć wykorzystanie tych funduszy na inne cele. Przeznaczanie 20 tys. zł nie budowę mostu jest niecelowym.
99/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, czy był już przetarg na budowę mostu.
100/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że odbył się przetarg na opracowanie projektu na budowę mostu. Nadmienił, iż decyzję o przeznaczeniu funduszy i realizacji zadań podejmuje Rada. Przedstawiając zadania do realizacji, bierzemy pod uwagę uchwały Rady. Następnie zapoznał z uchwałą Rady w sprawie planu rozwoju lokalnego na lata
2004-2006. Stwierdził, iż w ramach możliwości finansowych staramy się realizować zadania określone w tym planie.
Następnie Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek Radnego Jerzego Fiedoruka w sprawie przeznaczenia 20 000 zł na budowę mostu w Klukowiczach, jeśli nie otrzymamy dotacji do budowy dróg w Wólce Nurzeckiej i do Zalesia.
W wyniku jawnego głosowania 11 głosami za i 3 głosami wstrzymującymi wniosek Radnego Fiedoruka w sprawie przeznaczenia 20 tys. zł na budowę mostu w Klukowiczach, jeśli zostaną niewykorzystane fundusze z budowy dróg został przyjęty, w obecności 14 radnych.
101/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – wnioskował aby przeznaczyć część środków pozostałych z budowy dróg na które został złożony wniosek o dofinansowanie tj. do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej na dofinansowanie do budowy drogi Siemichocze – Nurczyk. Nadmienił, iż budowa tej drogi planowana jest w planie rozwoju lokalnego na lata 2005/2006 i skoro przegłosowano wniosek w sprawie budowy mostu to również powinien być rozpatrzony wniosek w sprawie budowy drogi.
102/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zwrócił uwagę, że Radny Fiedoruk zawsze wnioskował o naprawę mostu w Klukowiczach i została przyjęta do realizacji naprawa mostu, której koszty miał wynosić 10-20 tys. zł. Obecnie czy stać nas na budowę mostu, na który na opracowanie dokumentacji mamy wydać 15 tys. zł, a budowa wyniesie 60 tys. zł a może nawet więcej, który będzie wykorzystywany przez kilka rodzin, w sytuacji, gdy mamy wiele bardziej pilnych zadań. Zapytał, czy warto jest inwestować tyle pieniędzy z budżetu gminy, przy takim zadłużeniu budżetu gminy.
103/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – stwierdził, iż most jest budowany za pieniądze podatników, gdyż mieszkańcy płacą podatki.
104/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż nie neguje potrzeby budowy mostu lecz powinien to być most taki jaki był tj. drewniany. Uważa, że powinno się wydawać pieniądze racjonalnie, a nie dla kilku rodzin ponosić tak duże koszty.
104/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż została opracowana dokumentacja na budowę drogi Siemichocze - Nurczyk i został złożony wniosek o dofinansowanie z funduszy rekultywacji gruntów a w planie budżetu nie zabezpieczamy środków własnych. Uważa, że powinny być zapewnione środki własne na ten cel, ɧdyż jeśli otrzymamy dofinansowanie trudno bezie wybrnąć z tej sytuacji.
105/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy - stwierdziła, iż obecnie przedwcześnie jest rozdysponowywać środki finansowe, o których nie wiemy, czy nie zostaną one wykorzystane. Uważa, że dofinansowanie do budowy mostu w Klukowiczach, budowy drogi Siemichocze – Nurczyk możemy odłożyć i rozpatrzyć zgodnie z wnioskiem Komisji Problemowo Budżetowej w miesiącu czerwcu wówczas, gdy będzie wiadomo odnośnie dofinansowania do budowy wnioskowanych dróg tj. do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej. Dzisiejsza dyskusja jest przedwczesna.
Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski – poddał pod głosowanie wniosek Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie rozdysponowania środków finansowych przewidziany na budowę drogi w Wólce Nurzeckiej i do Zalesia jeśli nie otrzymamy dofinansowania w miesiącu czerwcu.
W wyniku jawnego głosowania 14 głosami za i 1 wstrzymującym wniosek Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie rozdysponowania środków finansowych w miesiącu czerwcu, jeśli nie otrzymamy dofinansowania do budowy drogi do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej został przyjęty.
Następnie poddał pod głosowanie wniosek Komisji Problemowo Budżetowej, dotyczący podjęcia decyzji w zakresie podwyżek płac dla pracowników Urzędu Gminy w związku z negatywnymi opiniami komisji.
W wyniku jawnego głosowania 9 głosami za wstrzymanie podwyżek płac, 4 przeciwnymi i 2 wstrzymującymi ustalono, aby wstrzymać planowane 3% podwyżki płac dla pracowników Urzędu Gminy.
106/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił uwagę, iż nie otrzymał wyjaśnienia odnośnie nieopłaconych zobowiązań z roku ubiegłego.
107/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że na koniec roku 2004 nie posiadaliśmy wymagalnych zobowiązań. Wyjaśniła, że wymagalne zobowiązania, są to takie zobowiązania, których termin płatności upłynął w miesiącu grudniu. Mieliśmy zobowiązania niewymagalne, tak jak każda inna firma, np. za rozmowy telefoniczne, ZUS, które były realizowane w miesiącu styczniu.
108/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy te należności zostały zaplanowane w planie budżetu gminy na 2005 r.
109/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że zobowiązania te zostały ujęte do planu budżetu gminy na 2005 r.
110/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wnioskował, aby w przypadku nieotrzymania dotacji rozdzielić wniosek w sprawie budowy drogi do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej.
111/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że połączenie wniosku w sprawie budowy drogi do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej nastąpiło w związku z zaistniałą sytuacją, przy składaniu wniosku o dofinansowanie. Jeśli nie otrzymamy dotacji zadania zostaną rozdzielone.
112/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – wnioskował o naprawienie drogi Moszczona pańska – Sycze, której budowę rozpoczęto w poprzednich latach.
W związku w wyczerpanie dyskusji w zakresie planu budżetu gminy na 2005 r. Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski przedstawił projekt uchwały w sprawie planu budżetu gminy na 2005 r.
Uwagi do projektu uchwały nie zostały wniesione.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie budżetu gminy na 2005 r. została podjęta 10 głosami za i 5 głosami wstrzymującymi.
/Uchwała Nr XVII/101/05 w załączeniu. Zał. Nr 7.
Do punktu 6-go
Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Wójta Gminy do zaciągania zobowiązań przekraczających zakres zwykłego zarządu omówiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie upoważnienia Wójta Gminy do zaciągania zobowiązań przekraczających zakres zwykłego zarządu przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 8.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Wójta Gminy do zaciągania zobowiązań przekraczających zakres zwykłego zarządu przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie upoważnienia Wójta Gminy do zaciągania zobowiązań przekraczających zakres zwykłego zarządu została podjęta 14 glosami za i 1 głosem wstrzymującym.
/Uchwała Nr XVII/102/05 w załączeniu/ Zał. Nr 9.
Do punktu 7-go
Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Szkole Podstawowej w Siemichoczach omówiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
Opinie Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Szkole Podstawowej w Siemichoczach przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 10
Uwag do projekt uchwały nie wniesiono.
Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Szkole Podstawowej w Siemichoczach przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Szkole Podstawowej w Siemichoczach została podjęta jednogłośnie 15 głosami.
/Uchwała Nr XVII/103/05 w załączeniu/ Zał. Nr 11.
Do punktu 8-go
Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Przedszkolu Gminnym w Nurcu Stacji omówiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
Opinie Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Przedszkolu Gminnym w Nurcu Stacji przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 12.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Przedszkolu Gminnym w Nurcu Stacji przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Przedszkolu Gminnym w Nurcu Stacji została podjęta jednogłośnie 15 głosami.
/Uchwała Nr XVII/104/05 w załączeniu Zał. Nr 13.
Do punktu 9-go
Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Gimnazjum w Nurcu Stacji omówiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Gimnazjum w Nurcu Stacji przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 14.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
Projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Gimnazjum w Nurcu Stacji przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Gimnazjum w Nurcu Stacji została podjęta jednogłośnie 15 glosami.
/Uchwała Nr XVII/105/05 w załączeniu/ Zał. Nr 15.
Do punktu 10-go
Projekt uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Nurzec Stacja omówiła Pani Olga Naumnik – prowadząca sprawy oświaty.
Opinie Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Nurzec Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 16.
D y s k u s j a:
1/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żęrczyce – poprosił, dyrektorów szkół, aby wypowiedzieli się, czy mają uwagi do projektu uchwały w sprawie regulaminu wynagrodzeń nauczycieli.
2/ Pan Mirosław Wierchow – Dyrektor Gimnazjum – poinformował, iż dyrektorzy nie mają uwag do projektu uchwały
Projekt uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Nurzec Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Nurzec Stacja została podjęta 12 głosami za i 3 głosami wstrzymującymi.
/Uchwała Nr XVII/106/05 w załączeniu/ Zał. Nr 17.
Do punktu 11-go
Projekt uchwały w sprawie finansowania realizacji projektu pod nazwą: „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w województwie podlaskim” omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
Opinie Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie finansowania realizacji projektu pod nazwą: „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w województwie podlaskim” przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 18.
D y s k u s j a:
1/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy my musimy zainwestować 46 tys. zł a następnie nam zrefundują, czy mamy pokryć tylko dotację w kwocie 15 tys. zł.
2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że w piątek byłyśmy z Panią Wójt w Urzędzie Marszałkowskim i poinformowano nas, że na ten wkład będzie brana pożyczka przez Urząd Marszałkowski i nie my a Urząd Marszałkowski będzie się tym zajmował, my mamy przekazać tylko datację.
Projekt uchwały w sprawie finansowania realizacji projektu pod nazwą: „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w województwie podlaskim” przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie finansowania realizacji projektu pod nazwą: „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w województwie podlaskim” została podjęta jednogłośnie 15 głosami.
/Uchwała Nr XVII/107/05 w załączeniu/ Zał. Nr 19.
Do punktu 12-go
Projekt uchwały w sprawie programu współpracy Gminy Nurzec Stacja z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego
na 2005 rok omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie programu współpracy Gminy Nurzec Stacja z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2005 rok przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 20.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
Projekt uchwały w sprawie programu współpracy Gminy Nurzec Stacja z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego
na 2005 rok przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie programu współpracy Gminy Nurzec Stacja z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2005 rok została podjęta jednogłośnie 15 głosami.
/Uchwała Nr XVII/108/05 w załączeniu/ Zał. Nr 21.
Do punktu 13-go
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy. Nadmienił, iż szczególnego wyjaśnienia wymaga działka położona w obrębie geodezyjnym Sokóle, gdyż w trakcie posiedzeń komisji ustalono, aby dokonać dodatkowego sprawdzenia aktualnego stanu tej nieruchomości. Po dokładnym sprawdzeniu stwierdzono, że nieruchomość ta jest zapisana w rejestrze gruntów jako użytek kopalny, lecz w rzeczywistości jest ona porośnięta drzewostanem. Możliwe, że na tej działce jest piasek lub żwir.
Opinie Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 22.
D y s k u s j a:
1/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – stwierdził, iż rozmawiał z mieszkańcami miejscowości Sokóle i oni twierdzą, że przewidziana do sprzedaży nieruchomość jest przekazana w użytkowanie mieszkańcom.
2/ Pani Bogumiła Grzyb – Sołtys, sołectwa Sokóle – poinformowała, że mieszkańcy wsi Sokóle są przeciwni sprzedaży tej działki, gdyż była ona przekazana mieszkańcom z przeznaczeniem na boisko sportowe.
3/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż jeśli jest osoba chętna do nabycia nieruchomości, musimy przedstawić projekt uchwały Radzie, gdyż zgodnie z przepisami zbycie nieruchomości należy do kompetencji Rady. Natomiast Rada nie musi podejmować uchwały o przeznaczeniu tej nieruchomości do sprzedaży. Podobna sytuacja jest z przeznaczeniem do sprzedaży działki w Chaniach, Nurczyku i Borysowszczyźnie. W ewidencji gruntów jest zapisane jako kopalina, być może było tam boisko sportowe.
4/ Pani Bogumiła Grzyb – Sołtys, Sołectwa Sokóle – zapytała, czy przy sprzedaży tej nieruchomości jest możliwość przeznaczenia uzyskanych środków finansowych na dofinansowanie dla rolników dofinansowania do budowy wodociągu.
5/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż środki finansowe uzyskane ze sprzedaży nieruchomości wpływają do budżetu gminy a o ich przeznaczeniu decyduje Rada Gminy.
6/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja - zapytał, jak jest z ewidencją gruntów skoro na posiedzeniu Komisji nie informowano, że jest tam las.
7/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż na posiedzeniu Komisji był wniosek, aby wyjaśnić na gruncie jaka to jest nieruchomość i zostało ustalone, że jest ona porośnięta drzewostanem najprawdopodobniej samo siewem. Natomiast według ewidencji gruntów jest to kopalina. Nadmienił, iż nie jesteśmy za tym aby tą nieruchomość sprzedawać, gdyż podejmując decyzję o sprzedaży musimy mieć świadomość, że wyzbywamy się własności, dlatego musimy myśleć przyszłościowo.
8/ Pani Bogumiła Grzyb – Sołtys sołectwa Sokóle – poinformowała, że jest to prawdopodobnie wspólnota.
9/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż na posiedzeniu komisji informowano nas, że jest to własność gminy, a obecnie mówi się, że jest to wspólnota.
10/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, iż nie jest to wspólnota lecz mienie gminy.
11/ Pani Bogumiła, Grzyb – Sołtys Sołectwa Sokóle – poinformowała, że w czasie zbierania podatku Pan Łukasiewicz zwrócił uwagę, że działka Nr 28 jest wspólnotą wsi Sokóle i był przeciwny jej sprzedaży. W celu wyjaśnienia tej sprawy w dniu dzisiejszym skontaktowała się z najstarszym mieszkańcem wsi Sokóle i on poinformował, że jest to działka przekazana dla sołectwa jako boisko szkolne.
12/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – poinformował, że działka w Sokólu jest położona na terenie górzystym, być może jest tam żwir.
Przewodniczący obrad zaproponował, aby decyzję o przeznaczeniu do sprzedaży nieruchomości podjąć głosując każdą działkę odrębnie
W wyniku jawnego głosowania za przeznaczeniem do sprzedaży działki nr 312 położonej w obrębie geodezyjnym Chanie Chursy 0 głosów, 12 głosów przeciw i 3 głosy wstrzymujące. Wobec powyższego działka Nr 312 położona w Chaniach Chursach nie została przeznaczona do sprzedaży.
W wyniku jawnego głosowania za przeznaczeniem do sprzedaży działki Nr 81 położonej w obrębie geodezyjnym Nurczyk 0 głosów, 14 przeciw i 1 wstrzymujący, wobec powyższego działka nie została przeznaczona do sprzedaży.
W wyniku jawnego głosowania za przeznaczeniem do sprzedaży działki Nr 28 położonej w obrębie geodezyjnym Sokóle 0 głosów, 13 przeciw, 2 wstrzymujące, działka nie została przewidziana do sprzedaży.
W wyniku jawnego glosowania za przeznaczeniem do sprzedaży działki Nr 14/1 położonej w obrębie geodezyjnym Borysowszczyzna 14 głosów, 1 wstrzymujący, działka została przeznaczona do sprzedaży.
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja / działka Nr 14/1 położona w obrębie geodezyjnym Borysowszczyzna/ przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja została podjęta jednogłośnie, 15 głosami.
/Uchwała Nr XVII/109/05 w załączeniu/ Zał. Nr 23.
Do punktu 14-go
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego z zasobu mienia Gminy Nurzec Stacja omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego z zasobu mienia Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 24.
D y s k u s j a:
1/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – zapytał, czy jest prawdą, że zastosowano dla osoby wynajmującej zwolnienie z opłaty czynszu na okres jednego roku.
2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, iż nie stosowano zwolnień w opłacie czynszu.
3/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał na jakich warunkach został wydzierżawiony lokal.
4/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – zapoznał z umową na wynajem lokalu w Wólce Nurzeckiej. Zgodnie z umową czynsz za lokal wynosi 200 zł + podatek VAT. Nadmienił, iż zmiana umowy jest potrzebna z uwagi na fakt, że osoba ta ubiega się o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na okres 4 czterech.
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego z zasobu mienia Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego glosowania uchwała w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego z zasobu mienia Gminy Nurzec Stacja została podjęta jednogłośnie 15 głosami.
/Uchwała Nr XVII/110/05 w załączeniu/ Zał. Nr 25.
Do punktu 5-go
Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w uchwalenia statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały w uchwalenia statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 26.
D y s k u s j a:
1/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zapytał Panią Wójt, czy podjęcie uchwały w sprawie zmian w statucie GOPS ma na celu odciążenie Urzędu Gminy od realizacji zadań.
2/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że pojawiają się pewne zadania związane z pozyskiwaniem funduszy pomocowych. Chcemy utworzyć komórkę, która by się zajmowała realizacją zadań inwestycyjnych i pozyskiwaniem funduszy. Mając na uwadze, że zadania w zakresie wypłaty dodatków mieszkaniowych bardzo ściśle są powiązane z działalnością GOPS chcemy te zadania przekazać tej jednostce. Nadmienił, iż stanowisko, które obecnie zajmuje się wypłatą dodatków mieszkaniowych, prowadzi wiele innych spraw nie powiązanych z tym zadaniem.
Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w uchwalenia statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie zmiany uchwały w uchwalenia statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej została podjęta jednogłośnie 15 głosami.
/Uchwała Nr XVII/111/05 w załączeniu/ Zał. Nr 27.
Do punktu 16-go
Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Pani Bożeny Marianny Szyszko – Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji – do wydawania decyzji administracyjnych z zakresu zadań własnych gminy dotyczących dodatków mieszkaniowych omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie upoważnienia Pani Bożeny Marianny Szyszko – Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji – do wydawania decyzji administracyjnych z zakresu zadań własnych gminy dotyczących dodatków mieszkaniowych przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 28.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Pani Bożeny Marianny Szyszko – Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji – do wydawania decyzji administracyjnych z zakresu zadań własnych gminy dotyczących dodatków mieszkaniowych przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie upoważnienia Pani Bożeny Marianny Szyszko – Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji – do wydawania decyzji administracyjnych z zakresu zadań własnych gminy dotyczących dodatków mieszkaniowych została podjęta jednogłośnie 15 głosami.
/Uchwała Nr XVII/112/05 w załączeniu/ Zał. Nr 29.
Do punktu 17-go
Projekt uchwały w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę urzędowej nazwy miejscowości Nurzec i ustalenia nowej nazwy miejscowości Nurzec Wieś omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy. Nadmienił, iż zostaliśmy zobowiązani przez Wojewodę Podlaskiego do przeprowadzenia weryfikacji nazw miejscowości. W trakcie analizy stwierdziliśmy, że jest rozbieżność nazwy miejscowości pomiędzy nazwą urzędową a nazwą stosowaną tj. nazwa urzędowa jest Nurzec a stosowana jest nazwa Nurzec Wieś. Przeprowadzono w tej sprawie konsultację z mieszkańcami tej miejscowości i w wyniku konsultacji większość mieszkańców opowiedziała się za zmianą nazwy. Wobec powyższego przygotowano projekt uchwały w tej sprawie.
Opinie Komisji Problemowo Budżetowej do Projektu uchwały w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę urzędowej nazwy miejscowości Nurzec i ustalenia nowej nazwy miejscowości Nurzec Wieś przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 30.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
Projekt uchwały w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę urzędowej nazwy miejscowości Nurzec i ustalenia nowej nazwy miejscowości Nurzec Wieś przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę urzędowej nazwy miejscowości Nurzec i ustalenia nowej nazwy miejscowości Nurzec Wieś została podjęta 12 głosami za i 3 głosami wstrzymującymi.
/Uchwała Nr XVII/113/05 w załączeniu/ Zał. Nr 31.
Do punktu 18-go
Projekt uchwały w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości Anusin-Buszymszczyzna i ustalenia nowej nazwy miejscowości Anusin omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy. Nadmienił, iż tak jak przy poprzedniej uchwale stwierdzono rozbieżność nazwy stosowanej w stosunku do urzędowej nazwy miejscowości i po konsultacji z mieszkańcami przedstawiono powyższy projekt uchwały.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości Anusin-Buszymszczyzna i ustalenia nowej nazwy miejscowości Anusin przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 32.
D y s k u s j a:
1/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, jaką nazwę miejscowości mają mieszkańcy w dowodach osobisty Anusin, czy Anusin-Buszymszczyzna jako adres zamieszkania.
2/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż mieszkańcy tej miejscowości mają adres zamieszkania Anusin.
Projekt uchwały w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości Anusin-Buszymszczyzna i ustalenia nowej nazwy miejscowości Anusin przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości Anusin-Buszymszczyzna i ustalenia nowej nazwy miejscowości Anusin została podjęta 14 głosami, przy 1 głosie wstrzymującym.
/Uchwała Nr XVII/114/05 w załączeniu/ Zał. Nr 33.
Do punktu 19-go
Projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników obsługi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy. Nadmienił, iż przy założeniu 3% podwyżki płac, niektórzy pracownicy nie będą mieścić się w dotychczasowych stawkach wynagrodzeń, dlatego przygotowany został powyższy projekt uchwały.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników obsługi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 34.
D y s k u s j a:
1/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż projekt uchwały został przygotowany niewłaściwie, skoro tak jak przedstawił Przewodniczący Komisji Problemowej planowany jest tak wysoki zwrot wynagrodzeń.
2/ Pani Bożena Szyszko – Kierownik GOPS – poinformowała, że jedna osoba ma najniższe wynagrodzenie. Obecnie, żeby jej podnieść wynagrodzenie zachodzi konieczność zmiany uchwały. Zgodnie z przepisami Wójt nie musi dać podwyżki 16%, lecz tylko ustawowe 3%. Nadmieniła, że osoba z najniższym wynagrodzeniem ma 831 zł co jest niższe od najniższego wynagrodzenia, które w roku 2005 wynosi 849 zł.
3/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja, Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej – zapoznał z dotychczasowymi stawkami zaszeregowania w poszczególnych grupach. Stwierdził, przy tym, że nie ma konieczność zmiany uchwały, aby podnieść wynagrodzenie o ustawowe 3%.
4/ Pani Bożena Szyszko – Kierownik GOPS – poinformowała, że akta osobowe pracowników znajdują się w Urzędzie Gminy u Pani Wakuluk, zaproponowała aby ją poprosić z aktami i wówczas wyjaśnić, że przy obecnie obowiązującej uchwale nie ma możliwości zastosowania 3% podwyżki płac dla pracowników najmniej zarabiających.
5/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, Sekretarza Gminy, czy on opracowywał ten projekt uchwały.
6/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że opracowywał projekt uchwały lecz nie przeliczał proponowanych stawek. Projekt uchwały został przygotowany na wniosek Kierownika GOPS.
7/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż skoro na posiedzeniu Komisji Problemowo Budżetowej wyszedł ten problem to trzeba było zmienić projekt uchwały.
8/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że nie mógł zmienić projektu uchwały po posiedzeniu komisji, gdyż został on przekazany radnym, ponadto nie widzi potrzeby jej zmiany.
9/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – wnioskował o odrzucenie projektu uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników obsługi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji.
Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski poddał pod głosowanie wniosek Pana Piotra Jaszczuka w sprawie odrzucenia projektu uchwały.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników obsługi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji została odrzucona jednogłośnie 15 głosami.
/Odrzucony projekt uchwały w załączeniu/ Zał. Nr 35.
Do punktu 20-go
Projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
Opinie Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 36
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, jak to jest, że na posiedzeniu Komisji przedstawia się radnym uchwały i mówi się co innego, a następnie wychodzi co innego. Gdyby nie Komisja Problemowo Budżetowa to przyjęta zostałaby uchwały, która pozwala na tak wysokie podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników GOPS.
2/ Pani Bożena Szyszko – Kierownik GOPS – wyjaśniła, iż przy ustaleniu podwyżek wynagrodzeń Wójt nie musi zastosować górnych stawek.
3/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – poprosił o wyjaśnienie przez Radcę prawnego, zgłaszanych uwag do projektu uchwały.
4/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca Prawny – stwierdziła, iż nie wie do jakich uwag ma się ustosunkować.
5/ Pan Jan Demianowicz- Radny, Chanie-Chursy – stwierdził, iż projekt uchwały jest podpisany przez Radcę prawnego i powinna ona zająć stanowisko w tej sprawie.
6/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca Prawny – wyjaśniła, że podpisuje uchwały pod względem formalno prawnym a w tej sytuacji nie ma obowiązku sprawdzenia pod względem ekonomicznym.
7/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż radca prawny opiniuje pod względem prawnym i tu jest racja, że nie ma obowiązku sprawdzania pod względem ekonomicznym.
8/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – stwierdził, iż nie wie w jakim zakresie wprowadzamy w błąd radnych. Omawiając projektu uchwały nigdy nie powiedziałem, że musimy dać podwyżki wynagrodzeń pracownikom, jeśli mówiłem to tylko, że ustawa budżetowa pozwala na podwyższenie wynagrodzeń o 3%. Stosując podwyżki wynagrodzeń nigdy nie podwyższaliśmy więcej aniżeli jest przewidziane w ustawie budżetowej.
9/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – poprosił o przedstawienie jakie są wynagrodzenia w poszczególnych grupach.
10/ Pani Bożena Szyszko – Kierownik GOPS - poinformowała, że nie pamięta wynagrodzeń poszczególnych pracowników, musiałaby sięgnąć do akt osobowych, które znajdują się w Urzędzie Gminy.
11/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – wycofał wniosek w sprawie przedstawienia wynagrodzeń w poszczególnych grupach.
12/ Pani Bożena Szyszko – Kierownik GOPS- poinformowała, że dwie osoby nie mieści się w dotychczasowych tabelach, przy zastosowaniu 3% podwyżki wynagrodzeń.
13/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie-Chursy – zgłosił wniosek o odrzucenie omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski poddał pod głosowanie wniosek Pana Jana Demianowicza w sprawie odrzucenia projektu uchwały.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nurcu Stacji została odrzucona 13 głosami, przy 2 głosach wstrzymujących.
/Odrzucony projekt uchwały w załączeniu/ Zał. Nr 37.
Do punktu 21-go
Projekt uchwały w sprawie pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Nurzec Stacja omówiła Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 38.
D y s k u s j a:
1/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja, Przewodniczący Komisji Kulturalno Oświatowej – poinformował, że Komisja Kulturalno Oświatowa zaproponowała, aby przyjąć stawki kwotowo w poszczególnych kategoriach dochodowych. I tak w I kategorii 100 zł, II kategorii 80 zł i III 60 zł.
2/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec Stacja – zapytała, skąd Komisja Problemowo Budżetowa ma taką informację, że nie będziemy mieli środków finansowych na wypłatę stypendium. Uważa, że stawki te będą potrzebne do złożenia wniosku o dotację, jeśli okaże się, że nie będziemy mieli środków finansowych wówczas zmienione zostaną stawki.
3/ Pani Olga Naumnik – prowadząca sprawy oświaty – wyjaśniła, iż na posiedzeniu komisji Kulturalno Oświatowej myśleliśmy, że takie ustalenia są zasadne. W trakcie posiedzenia Komisji Problemowo Budżetowej biorąc pod uwagę przepisy dotyczące wypłaty stypendium, które mówią, że wypłata stypendium jest zadaniem własnym, a otrzymamy tylko dofinansowanie pomocy materialnej dla uczniów. Wiadomym jest, że nie będziemy występo-
wali z zapotrzebowaniem na środki finansowe lecz zostaną one nam przydzielone, w chwili obecnej nie wiemy w jakiej wysokości i ile wpłynie wniosków, być może nie będziemy mieli środków na wypłatę stypendium. Biorąc powyższe pod uwagę na posiedzeniu Komisji Problemowo Budżetowej zaproponowano ustalenie stawek od do. Wówczas jeżeli będą środki finansowe można będzie przydzielać górną stawkę, jeśli będzie mało pieniędzy wówczas przydzielana będzie stawka dolna.
4/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zwrócił uwagę, że przy zróżnicowanej stawce, na początku może być przyznawane stypendium w górnej stawce a w następnym miesiącu gdy będzie mniej pieniędzy przyznawana będzie stawka dolna, zdaniem komisji wywoła to niezadowolenie społeczne.
5/ Pani Olga Naumnik – prowadząca sprawy oświaty – wyjaśniła, iż wnioski o przyznanie stypendium będą rozpatrywane jednorazowo od stycznia do czerwca.
6/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zwrócił uwagę na postanowienia § 12, który mówi, że gmina na pokrycie pomocy materialnej o charakterze socjalnym otrzymuje dotację celową. W związku z tym nie możemy mówić, że nie będziemy mieli środków finansowych.
7/ Pani Olga Naumnik – prowadząca sprawy oświaty – wyjaśniła, iż wiemy, że otrzymamy dotację celową na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej a nie sfinansowanie.
8/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czym sugerowano się opracowując projekt uchwały, gdzie przewidywano stawki 100 – 112 zł, 80 - 100 zł, 44 – 80 zł.
9/ Pani Olga Naumnik – prowadząca sprawy oświaty – poinformowała, że opracowują projekt uchwały kierowała się stawkami określonymi w ustawie dolną i górną, rozgraniczając w oparciu o kryteria dochodowe na osobę w danej rodzinie.
10/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy poszczególne osoby, jeżeli będą mieli takie same dochody, otrzymają stypendium w tej samej wysokości.
11/ Pani Olga Naumnik – prowadząca sprawy oświaty - wyjaśniła, że jeśli poszczególne osoby będą miała takie same dochody to stypendium będzie przyznane w takiej samej wysokości.
12/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec Stacja – zapytała, czy będziemy mogli zmienić uchwałę jeśli okaże się, że nie będziemy mieli środków finansowych na wypłatę stypendium w ustalonej wysokości.
13/ Pani Olga Naumnik – prowadząca sprawy oświaty – poinformowała, że uchwała w sprawie pomocy materialnej dla uczniów wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Przewidujemy, że środki finansowe na dofinansowanie otrzymamy w miesiącu kwietniu. Wówczas może okazać się, że przyznanie stypendium może nastąpić na koniec roku szkolnego. Nadmieniła, że zgodnie z ustawą uchwalenie regulaminu ma nastąpić do końca marca.
14/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – proponował, aby przyjąć stawki proponowane przez Komisję Kulturalno Oświatową tj. w jednej wysokości dla poszczególnych grup dochodowych. Nadmienił, iż Komisja proponuje niskie stawki a jeśli zostaną pieniądze to w przyszłości zasilą budżet gminy.
15/ Pani Olga Naumnik – prowadząca sprawy oświaty – poinformowała, że nie wiemy w jakiej wysokości otrzymamy dotację, dlatego trudno jest ustalić stawki stypendium.
16/ Pan Anatol Naumnik – Radny Nurzec Stacja – poinformował, że Komisja Problemowo Budżetowa proponując stawki stypendium od do uważa, że łatwiej będzie przydzielać stypendium w sytuacji, gdy przy ustalaniu stawek nie wiemy w jakiej wysokości otrzymamy dotację.
17/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – wnioskował, aby przegłosować propozycje obu komisji. Uważa, że łatwiej dla komisji przyznającej stypendium będzie rozpatrywać wnioski, gdy będzie określona jedna stawka dla grupy dochodowej.
Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski – poddał pod głosowanie proponowane stawki stypendium przez Komisję Kulturalno Oświatową.
W wyniku jawnego głosowania za ustaleniem jednej stawki stypendium dla grupy dochodowej tj. I grupa – 100 zł, II grupa – 80 zł, III grupa 60 zł, głosowało 8 radnych 7 wstrzymało się od głosu.
Wobec powyższego ustalono, że wchodzi wniosek Komisji Kulturalno Oświatowej z stawkami dla I grupy 100 zł, II grupy 80zł i III grupy 60 zł.
Projekt uchwały w sprawie pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Nurzec Stacja została podjęta 14 głosami za przy 1 głosie wstrzymującym.
/Uchwała Nr XVII/115/05 w załączeniu/ Zał. Nr 39.
Do punktu 21-go
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych:
1/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, w przy uchwalaniu budżetu na 2005 r. bardzo dużo dyskutowano na temat budowy wodociągu. Stwierdziła, iż trudno jest przewidzieć kiedy rozpoczniemy inwestycje w zakresie budowy wodociągów, gdyż nie mamy środków finansowych na realizację tego zadania.
2/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że Nadleśnictwo nie zgadza się z naszym okazaniem granic, dlatego zleciliśmy okazanie granic działki dla geodety. Następnie zapoznał z pismem w tej sprawie.
/Pismo w załączeniu/ Zał. Nr 40.
- Odnośnie odśnieżania dróg w Augustynce poinformował, że droga do Państwa Krzysztonów nie została odśnieżona, gdyż mamy trudności z jej odśnieżeniem z uwagi na brak możliwości zawrócenia i może dojść do uszkodzenia sprzętu.
3/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zapytała, co ma powiedzieć tym mieszkańcom, że droga do nich nie została odśnieżona.
4/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że w Augustynce zostały odśnieżone wszystkie drogi, z wyjątkiem tego odcinka drogi do Państwa Krzysztonów.
5/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zwróciła uwagę, że w czasie gdy zmarła Pani Sowa została odśnieżona droga tylko do figurki. Nie zostały odśnieżone inne drogi np. droga Siemichocze – Nurczyk.
6/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że odśnieżamy samochodem strażackim, który ma zbiornik z wodą, dlatego musimy co jakiś czas odstawić samochód aby nie doprowadzić do zamarznięcia wody.
Odnośnie zatrudnienia do odśnieżania osób, które mają do odpracowania z postanowień Sądu wyjaśnił, iż w chwili obecnej nie ma takich osób z terenu Nurca Stacji.
7/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż w roku bieżącym odśnieżanie na terenie naszej gminy jest wykonywane prawidłowo. Apelował, aby radni przeznaczyli po 50 zł ze swojej diety, na dofinansowanie do odśnieżania.
8/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że wniosku odnośnie przekazania części diety na dofinansowanie kosztów odśnieżanie nie należy poddawać pod głosowanie, gdyż jest to wynagrodzenie radnego i nie można będzie tego wniosku realizować.
9/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – poinformował, że w czasie odśnieżania, gdy samochód odśnieżał w Wólce Nurzeckiej zaraz był telefon z Nurca Stacji, żeby samochód wracał, gdyż trzeba odśnieżyć ul. Zaolzie.
10/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż w Nurcu były zasypane ulice.
11/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – w Wólce Nurzeckiej również były zasypane drogi i też wymagały odśnieżenia.
12/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż bardzo dobrze, że Wójt Gminy wykorzystuje samochód strażacki do odśnieżania, to dzięki temu przewidziane te 40 tys. zł na remont dróg i odśnieżanie pokryją nasze potrzeby w tym zakresie. Jednak musimy się liczyć z tym, że samochód ten ulega niszczeniu, dlatego nie możemy mieć pretensji, że nie wszystkie odcinki dróg zostaną odśnieżone. Nadmienił, że gdyby nie wykorzystywanie tego sprzętu to w przeciągu miesiąca wykorzystalibyśmy wszystkie pieniądze na utrzymanie dróg.
13/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że tylko raz zarząd wspólnoty Grabarka wpłacił na rzecz gminy 500 zł w roku 2003, wówczas gdy braliśmy udział przy sprzątaniu terenu. Po za tym żadnych wpływów ze wspólnoty nie ma, jedynie opłacany jest podatek. W roku ubiegłym ze sprzedaży drewna z terenu wspólnoty uzyskano kwotę 7555 zł, która ma być przeznaczona na elektryfikację terenu wspólnoty. Jak dotychczas nic w tym zakresie nie zostało wykonane, gdyż są nieporozumienia w Zarządzie wspólnoty. W najbliższych dniach ma odbyć się zebranie, jednak nie znamy jeszcze dokładnego terminu zebrania.
14/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że dotacja z funduszy SAPARD została zmniejszona o 145 tys. zł, z powodu zwiększenia środków własnych, a nie zwiększenia zakresu inwestycji. Nikt nie zawinił, gdyż wszystkie działy wykonywały swoje zadania terminowo i zgodnie z podpisaną umową.
- odnośnie wykonania mostku na rzece Pulwa, obecnie na dzień 11 marca 2005 r. nie stać gminy na wykonanie mostu za 60 tys. zł.
- Nie otrzymaliśmy faktury na roboty dodatkowe od TELKI.
- Uważamy, że jest sens budowy drogi do Zalesia.
- Odnośnie otrzymania środków z SAPARD nie otrzymaliśmy nowych wiadomości. 23 lutego br odbyła się wizytacja Inspektora z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i według naszego rozeznania dokumenty zostały przekazane do Warszawy.
15/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Borysowszczyzna – poinformował, że na spotkaniu w środę podano informację, że Gmina Nurzec Stacja otrzymała dotację z SAPARD w kwocie 1.645.000 zł.
16/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że umowa została zmieniona i dotacja została ustalona na kwotę 1.500.000 zł. Nie wiemy dlaczego została podana taka informacja.
17/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – poinformował, że udziałowcy wspólnoty mają obawy, że zostanie ona zabrana i ktoś inny będzie z niej korzystać.
Do punktu 23-go
Sprawy różne i wolne wnioski.
1/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – udzielił wyjaśnień do zarzutów odnośnie oszukiwania radnych, niewłaściwego przygotowywania uchwał itp. Jako przykład podał w wynagrodzenie pracownika GOPS wg poprzedniej uchwały w grupie XIII, wynosi 1534-1980 zł. Podwyższając wynagrodzenie z kwoty 1534 zł x 3% = 1996 zł i zgodnie z tym wyliczeniem nie mieści się ono w dotychczasowych ustaleniach, dlatego została przedstawiona powyższa uchwała. Następnie przedstawił, wyliczenia w stosunku do innych grup.
2/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż jeśli któryś z pracowników nie mieści się w grupie to należy zmienić grupę a nie podwyższać stawek w dotychczasowej grupie.
3/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż podniesienie grupy jest korzystniejsze dla pracownika, lecz nie chcemy podwyższać grup z uwagi na to że jest to niekorzystne dla Urzędu.
4/ Pan Zenon Podbielski - Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż Radni wypowiadają się, że wstrzymanie podwyżki wynagrodzeń dotyczy nie tylko pracowników Urzędu Gminy lecz także GOPS, GOUK i innych jednostek.
5/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – omówił szczegółowo projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz zatwierdzenia jednego punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników obsługi GOPS.
6/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż obecnie po wyjaśnieniu Sekretarza zrozumiały jest projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzeń dla GOPS. Poprzednie tłumaczenie Pani Kierownik GOPS było błędne.
7/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – stwierdził, iż Pani Kierownik GOPS wyjaśniała prawidłowo lecz może mało dokładnie. Następnie zapytał, jak należy traktować wstrzymanie 3% wzrostu wynagrodzeń czy do wszystkich pracowników, czy tylko w stosunku do pracowników Urzędu Gminy.
8/ Pan Mirosław Wierchow – Dyrektor Gimnazjum – zwrócił, się z prośbą o wyrażenie zgody na podwyższenie wynagrodzeń pracownikom Gimnazjum. Nadmienił, iż w Gimnazjum podwyżki wyniosą około 290 zł miesięcznie tj. mniejszy wydatek z budżetu gminy jak wypłacenie diet radnym na posiedzeniu komisji.
9/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż Dyrektor nie powinien wytykać radzie jakie są koszty wypłaty diet radnym. W poprzednim okresie, gdy był Pan Radnym, mogę udowodnić ile było posiedzeń Zarządów, sesji.
10/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż skoro ustaliliśmy wstrzymanie podwyżki wynagrodzeń pracownikom Urzędu Gminy to należy ustalić czy również należy wstrzymać podwyżki wynagrodzeń innym pracownikom. W sytuacji tej wytwarza się niezdrowa atmosfera i należy podjąć decyzję
11/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż Rada nie musi ustalać podwyżki wynagrodzeń pracownikom Urzędu Gminy. Problem powstał w związku ze zmianą stawek wynagrodzeń pracownikom GOPS.
12/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec Stacja – zwróciła uwagę, że uchwała budżetowa została przyjęta bez 3% podwyżki wynagrodzeń.
13/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – stwierdził, iż uchwała budżetowa nie rozwiązuje problemu podwyżki wynagrodzeń we wszystkich jednostkach.
14/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż w związku z odrzuceniem przez Radę 3 % wzrostu wynagrodzeń to powinien być zmieniony budżet o te 3%.
15/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że w budżecie gminy mogą być wprowadzane zmiany. Proponowała, aby ten problem rozpatrzyć na następnej sesji.
16/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poprosił o zajęcie stanowiska odnośnie podwyższenia wynagrodzeń dla pracowników jednostek organizacyjnych gminy.
17/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja, Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej – poinformował, iż Komisja Problemowo Budżetowa wnioskowała o zajęcie stanowiska odnośnie 3% wzrostu wynagrodzeń tylko dla pracowników Urzędu Gminy.
18/ Pani Bożena Szyszko – Kierownik GOPS – poinformowała, że do obowiązków pracowników GOPS rok rocznie przychodzą nowe zadania, dlatego pracownicy GOPS powinni mieć podwyżki wynagrodzeń.
19/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – stwierdził, iż odrzucone zostały uchwały w sprawie podwyżki wynagrodzeń pracownikom GOPS, ustaliliśmy wstrzymanie podwyżek płac pracownikom Urzędu Gminy. W związku z powyższym jakie powstaną oszczędności.
20/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała ,że oszczędności wyniosą około 20 tys. zł, jednak nie możemy ich rozdysponowywać w związku ze złożeniem wniosku przez pracownika w związku z odejściem na emeryturę.
21/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – zapytał, jak ma postąpić z wnioskiem odnośnie wycięcia gałęzi na ul. Cichej. Nadmienił, iż jeśli Rada wyrazi zgodę to może wykonać te zadanie lecz musimy ponieść koszty.
22/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż jeśli wnioskodawcy przeszkadzają konary drzew to on ma takie same prawo usunąć te gałęzie, biorąc pod uwagę, że rosną one nie na nieruchomości gminnym.
23/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy - poinformował, że przez działkę Pana Markowskiego przebiega lina wodociągowa i linia energetyczna, wnioskują oni o zabranie z jego posesji linii wodociągowej i linii energetycznej.
24/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – poinformował, iż na ul. Zaolzie jest drzewo suche, które zagraża bezpieczeństwu, zapytał Panią Wójt dlaczego nie zostało one ścięte.
25/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że drzewo te nie zostało wycięte z uwagi na fakt, że są tam linia energetyczna i może dojść do uszkodzenia linii.
26/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że mieliśmy dokonać wycięcie drzewa na Zaolziu w roku ubiegłym, została zawarta umowa z Panem Józefowiczem, jednak nie wykonał on tego zadania.
27/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż jeśli ktoś podciął drzewo to powinien wykonać to zadanie do końca.
28/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że nie ma informacji, kto podciął drzewo na Zaolziu. Pan Józefowicz nie rozpoczął zadania i wycofał się z jego realizacji.
29/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że PKP chce przekazać nam nieruchomości za zaległości podatkowe.
30/ Pani Raisa Pachwicewicz- - porosiła o podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży kaflarni.
31/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że w poprzednim okresie była podjęta uchwała w sprawie przeznaczenia do sprzedaży kaflarni.
32/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy budynek kaflarni jest zabytkiem.
33/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy- poinformował, że budynek kaflarni nie jest ujęty w rejestrze zabytków.
34/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż podejmowane są uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości. Następnie ponoszone są koszty na ich szacunek itp., a osoby składające wniosek wycofują się z nabycia, przynosi to tylko straty dla gminy. Proponował, aby od osób składających wniosek o nabycie nieruchomości pobierać koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży.
35/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż nie możemy pobierać opłat od wnioskodawców przed rozstrzygnięciem przetargu.
36/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, jak postępować w sytuacji, gdy jest pięciu chętnych do nabycia nieruchomości.
37/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – proponował, aby w sytuacji, gdy jest więcej chętnych do nabycia nieruchomości, koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży rozliczać proporcjonalnie do ilości chętnych.
38/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że Agencja Rolna przy sprzedaży nieruchomości praktykuje takowe rozwiązania, że koszty rozlicza na ilość osób zainteresowanych nabyciem nieruchomości.
39/ Pan Robert Sobieszuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nurcu Stacji – udzielił wyjaśnień do wniosków Komisji Problemowo Budżetowej dotyczących oszczędności w oświacie. I tak:
- odnośnie zatrudnienia pracowników z dofinansowaniem z Rejonowego Biura Pracy, poinformował, że Biuro Pracy w bieżącym roku nie miało środków finansowych na dofinansowanie.
- Szkoła od dawna szuka oszczędności, z uwagi na oszczędności sezon grzewczy w szkole rozpoczęto od 1 grudnia. Kotłownia pracowała na dwie zamiany. Pracownicy zatrudnieni wykonują również wiele prac na rzecz szkoły. Ich robocizna wynosi więcej, aniżeli zatrudnienie ludzi w rejonowego biura pracy.
- Wykonano ogrodzenie przy przedszkolu z funduszy szkoły.
- odnośnie utrzymania stanowiska v-ce dyrektora wyjaśnił, iż etat v-ce dyrektora jest przy 12 etatach. W szkole jest 11 oddziałów i jest stanowisko v-ce dyrektora za zgodą organu prowadzącego szkołę.
-następnie poinformował o osiągnięciach szkoły w zakresie edukacyjnym.
40/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja, Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej – wyjaśnił, iż Komisja Problemowo Budżetowa rozpatrując bardzo skromny budżet gminy, obciążony kredytami zobowiązana była do szukania wszelkich możliwości oszczędzania. Biorąc powyższe pod uwagę Komisja nie widzi możliwości tworzenia klas 13 i 16 uczniów. Nadmienił, iż w poprzednim okresie, gdy Pan Dyrektor był członkiem Zarządu Gminy w ramach subwencji utrzymywana była szkoła w Siemichoczach. Obecna Rada dostrzega problemy szkół w Nurcu Stacji i dofinansowuje do ich remontów. Następnie zwrócił się do Pani Radcy Prawnego o wyrażenie opinii, czy możliwym jest utrzymywanie etatu v-ce dyrektora, przy 11 oddziałach.
37/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca Prawny – poinformowała, że nie ma danych do wyrażenia opinii w sprawie zatrudnienia v-ce dyrektora przy 11 oddziałach. Zaproponowała, że odpowiedzi w tym zakresie udzieli na następnej sesji.
38/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż zatrudnienie v-ce dyrektora przy 11 oddziałach nie jest możliwe. Komisja uważa, że przy skromnym budżecie gminy stanowisko takowe nie powinno być utrzymywane. Odnośnie zatrudnienia pracowników z Rejonowego Biura Pracy uważa, że jest taka możliwość, jednak nie ma zainteresowania ze strony dyrektorów szkół.
39/ Pani Elżbieta Mazurek – Dyrektor Przedszkola – poinformowała, że ze skierowaniem Rejonowego Biura można tylko raz zatrudnić pracownika na dane stanowisko.
40/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – zwrócił uwagę na tworzenie oddziału dla dzieci specjalnej troski. Nadmienił, iż zdaniem Komisji po utworzeniu wspomnianego oddziału uzyskamy oszczędności z uwagi na zaprzestanie dowożenia dziecka do szkoły w Siemiatyczach oraz zlikwidowane zostanie nauczanie indywidualne.
41/ Pan Mirosław Wierchow – Dyrektor Gimnazjum – poinformował, że do utworzenia oddziału dla dzieci specjalnej troski musimy zatrudnić nauczyciela do pracy z tymi dziećmi oraz musimy zapewnić lokal.
42/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – wyjaśnił, iż Komisja wnioskując ustalenie odpłatności za korzystanie z obiadów w stołówce szkolnej, kierowała się tym, że nie możemy ponosić kosztów utrzymania stołówki z budżetu gminy, skoro jest on bardzo skromny.
43/ Pan Robert Sobieszuk – stwierdził, iż na utrzymanie szkoły otrzymujemy subwencję, natomiast utrzymanie przedszkola jest obowiązkiem gminy i nie ma subwencji. W obecnej sytuacji szkoła współ finansuje przedszkole. Nadmienił, iż szukając oszczędności należy zastanowić się, czy nie celowym byłoby wymienić okna w przedszkolu co zmniejszy koszty ogrzewania.
44/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż w poprzednim okresie był Pan Dyrektor w Zarządzie Gminy i wówczas nie czynił żadnych starań w zakresie remontu szkół.
45/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że dyrektorzy czynią starania aby ograniczyć koszty utrzymania szkół. Jako przykład podał, że w okresie ferii Dyrektor Gimnazjum wspólnie z innymi osobami wycinał suche drzewa, które zostały przeznaczone jako opał do szkoły.
46/ Pan Mirosław Wierchow – Dyrektor Gimnazjum – podziękował za pomoc w pozyskaniu opału dla szkoły Panom: Sycewiczowi, Kiślakowi, pracownikom Urzędu Gminy Panu Lewczukowi, Kondraciukowi i Marciniakowi. Dzieki zrozumieniu Rady i Urzędu Gminy w szkole została wymieniona stolarka okienna i drzwi. Kończąc podkreślił, iż czynione są starania aby jak najtańszym kosztem zapewnić właściwe funkcjonowanie szkoły.
47/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – podziękowała dyrektorom szkół za oszczędne gospodarowanie budżetem. Zapewniła, że będziemy dokładać wszelkich starań, aby prawidłowo gospodarować budżetem gminy.
48/ Pani Adela Halina Wrona – Radna Nurzec Stacja – poinformowała, że na poprzedniej sesji Radny Raczyński zgłaszał uwagi do funkcjonowania Ośrodka Zdrowia w Nurcu Stacji. Wyjaśniła, iż dr Hackiewicz – pediatra w ostatnim okresie przyjął 130 dzieci.
49/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – poinformował, że był z dzieckiem u dr Hackiewicza dwa razy i nie został przyjęty. Uważa, że jest takie odczucie społeczne, że niewłaściwie funkcjonuje gabinet pediatryczny.
50/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Borysowszczyzna – zwrócił uwagę, że jego dziecko uczy się w klasie 33 osobowej. Proponował, aby część dzieci przenieść do innej klasy, mniej liczebnej.
51/ Pan Robert Sobieszuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej – stwierdził, iż w klasach liczebnych trudno jest uzyskać właściwe wyniki nauczania.
52/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – poinformował, że w poprzednim okresie w szkole w Moszczonie Pańskiej jeden nauczyciel uczył 115 dzieci i uzyskiwano dobre wyniki nauczania. Ze szkoły tej mamy lekarzy i innych specjalistów.
Na tym obrady XVII sesji Rady Gminy zakończono.
Protokołowała: Przewodniczący Rady
E. Naumiuk Zenon Podbielski
Metryka strony