uchwała nr XXIII/137/06 Rady Gminy Nurzec-Stacja z dnia 17 marca 2006r.

Uchwała Nr XXIII/137/06
Rady Gminy Nurzec Stacja

z dnia 17 marca 2006 r.

        w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Nurzec Stacja

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt  9 lit. "a" ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz.1591, z 2002r. Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, Nr 153 poz. 1271, Nr 214 poz. 1806, z 2003r. Nr 80 poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004r. Nr 102 poz. 1056, Nr 116 poz. 1203, Nr 167 poz. 1759, z 2005r. Nr 172 poz. 1441, Nr 175 poz. 1457) w związku z art. 13 ust. 2a, art. 14 ust. 5, art. 34 ust. 6, art. 37 ust. 3 i 4, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U z 2004 Nr 261 poz. 2603, Nr 281 poz. 2782, z 2005r. Nr 130 poz. 1087, Nr 169 poz. 1420, Nr 175 poz. 1459) Rada Gminy Nurzec Stacja uchwala, co następuje:

I. Zasady ogólne

§ 1. Uchwała określa zasady gospodarownia nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Nurzec Stacja oraz zasady i kryteria nabywania nieruchomości, sprzedaży i oddawania w użytkowanie wieczyste, obciążania i zamiany nieruchomości, a także zasady wydzierżawiania i najmu nieruchomosci gruntowych oraz lokali.

§ 2. Ilekroć w uchwale mowa jest o:

1)  Gminie -należy przez to rozumieć Gminę Nurzec Stacja,

2) Radzie - należy przez to rozumieć Radę Gminy Nurzec Stacja,

3) Wójcie - należy przez to rozumieć Wójta Gminy Nurzec Stacja

4) Ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami,

5) Nieruchomości - należy przez to rozumieć grunty zabudowane lub niezabudowane stanowiące przedmiot własności Gminy Nurzec Stacja,

6) Lokalu - rozumie się przez to lokal mieszkalny lub użytkowy w budynku wielorodzinnym, jednorodzinnym domu mieszkalnym lub innym budynku użytkowym.

§ 3. Gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy oraz nabywanie nieruchomości należy do Wójta, który w tym zakresie zobowiązany jest do kierowania się zasadami prawidłowej gospodarki, zgodnie z przepisami ustawy oraz postanowieniami niniejszej uchwały.

§ 4. Wójt w ramach gospodarowania nieruchomościami:

1) dokonuje wyboru formy prawnej przekazania nieruchomości osobom prawnym, osobom fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadajacym osobowości prawnej i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznacznych do obrotu cywilnoprawnego,

2) przeprowadza postępowanie przetargowe wynikające z ustawowego obowiązku lub uchwał Rady,

3) przeprowadza postępowanie przewidziane przepisami prawa w przypadku przekazywania nieruchomości osobom prawnym i fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym w trybie bezprzetargowym,

4) przeprowadza rokowania na zbycie nieruchomości, po drugim przetargu zakończonym wynikiem negatywnym,

5) nabywa nieruchomości w skład gminnego zasobu nieruchomości w drodze procesu komunalizacyjnego, umów zamiany, darowizny, w tym w zamian za zaległości podatkowe lub umów kupna na potrzeby inwestycyjne i realizacje zadań własnych Gminy,

6) nabywa i przekazuje nieruchomości gminne w drodze umów dzierżawy, użyczenia, najmu.

§ 5. Podstawą do nabycia, zbycia, obciążenia i dzierżawy nieruchomości gruntowych oraz lokali mieszkalnych i użytkowych na okres dłuższy niż 3 lata jest uchwała Rady.

§ 6.  Uchwała, o której mowa w § 4, Rada podejmuje  na wniosek osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, osób fizycznych, w tym dotychczasowych najemców, dzierżawców i wieczystych użytkowników nieruchomości komunalnych.

II. Nabywanie nieruchomości

§ 7. Wójt, z zastrzeżeniem § 8 niniejszej uchwały, może nabywać do gminnego zasobu nieruchomosci stanowiące własność osób fizycznych i osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa lub przysługujace tym osobom lub jednostkom prawo użytkowania wieczystego nieruchomosci gruntowych, w związku z koniecznością realizacji zadań własnych lub obowiązkami wynikajacymi z przepisów szczególnych.

§ 8.  Nabycie na cele określone w § 7 może nastąpić między innymi w drodze:

1) umowy kupna-sprzedaży, zamiany, nieodpłatnego przejęcia nieruchomości oraz zrzeczenia się praw użytkowania wieczystego,

2)  wykonania prawa pierwokupu,

3)  przyjęcia spadku i zapisu,

4) komunalizacji,

5) wywłaszczenia na rzecz gminy,

6) podziałów i scaleń.

§ 9. Odpłatne i nieodpłatne nabycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego następuje za zgodą Rady, po podjęciu stosownej uchwały.

III. Zbywanie nieruchomości oraz lokali mieszkalnych i użytkowych

§ 10. Wójt gospodarując gminnym zasobem nieruchomości może:

1) przenosić własność nieruchomości w drodze sprzedaży,

2) oddawać nieruchomości gruntowe w użytkowanie wieczyste,

3) dokonywać zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego, zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności innej nieruchomości, zamiany prawa własności nieruchomości w prawo użytkowania wieczystego,

4) obciążać nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi na rzecz osób trzecich.

§ 11. Dokonywanie czynności opisanych w § 10 niniejszej uchwały wymaga zgody Rady wyrażonej w formie uchwały.

§ 12. Wójt przeznacza nieruchomości do zbycia stosując tryb przetargowy z uwzględnieniem pierszeństwa przysługującego z ustawy.

§ 13. Ustalenie formy przetargu należy do Wójta, z zastrzeżeniem, że przetarg pisemny przeprowadza się w przypadkach uzasadnionych potrzebami Gminy, w szczególności co do sposobu wykorzystania lub zabudowania nieruchomości.

§ 14.  W przypadku zbycia nieruchomości ustala się, że:

1) przedmiotem przetargu jest cena nabycia lub wysokość pierwszej opłaty, ewentualnie spełnienie innych wymogów określonych w warunkach przetargu,

2)  nieruchomości nie zbyte w pierwszym przetargu wystawia się do drugiego przetargu i kolejnych,  ustalając cenę wywoławczą w wysokości nie niższej niż 70 % wartości nieruchomości,

3) nieruchomości nie zbyte w drugim przetargu mogą być zbyte w drodze rokowań, za cenę ustaloną w tych rokowaniach lecz nie niższą niż 50% wartości nieruchomości lub wystawiane do sprzedaży w kolejnych przetargach.

§ 15.  Dla nieruchomości zbywanych w drodze przetargu ustala się, że wycena ich wartości winna być dokonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wydaniem zarządzenia o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia.

§ 16. Nabywcy nieruchomości ponoszą między innymi:

1)  koszty opracowania dokumentacji wymaganej przy sprzedaży nieruchomości, tj. koszty wyceny lokalu, budynku, gruntu oraz opracowania dokumentacji geodezyjnej, koszty podania do publicznej wiadomości niezbędnej, zgodnie z obowiązującym prawem informacji o nieruchomości,

2)  koszty związane z przeniesieniem prawa własności /mi. opłaty notarialne i sądowe/,

3) ewentualne koszty podatku VAT.

§ 17. W uzasadnionych przypadkach Wójt, kierując się położeniem nieruchomości, jej przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami szczególnymi może przeznaczyć ją do oddania w użytkowanie wieczyste.

§ 18. Sprzedaż lub oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym następuje w przypadkach określonych w ustawie i przepisach szczególnych.

§ 19. W trybie bezprzetargowym nieruchomości zbywa się za cenę ustaloną po przeprowadzeniu rokowań, jednakże nie niższą 100% wartości nieruchomości, chyba że zastosowano przewidzianą ustawą lub uchwaloną bonifikatę.

§ 20. Zbywanie samodzielnych lokali mieszkalnych, a także lokali o innym przeznaczeniu oraz domów mieszkalnych jednorodzinnych, garaży wolno stojących, lokali użytkowych, udziałów w budynkach mieszkalnych i mieszkalno-gospodarczych, nastepuje na podstawie przepisów ustawy.

§ 21. Sprzedaż lokali mieszkalnych następuje łącznie ze sprzedażą gruntu, oddaniem w użytkowanie wieczyste gruntu lub ułamkowej części gruntu niezbędnego do racjonalnego korzystania z lokali.

§ 22. Wolne lokale użytkowe sprzedawane są w drodze przetargu..

IV. Obciążanie nieruchomości.

§ 23. Nieruchomości gminne moga być obciążone ograniczonymi prawami rzeczowymi, w szczególności służebnością i hipoteką.

§ 24. Służebność na komunalnej nieruchomości gruntowej może zostać ustanowiona na podstawie umowy zawartej przez Wójta z osobą na rzecz której ustanowiona jest służebność. Ustanowienie służebności nie może być sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

§ 25. Hipoteka na komunalnej nieruchomości gruntowej może być ustanowiona jako zabezpieczenie zaciąganych przez Gminę pożyczek lub kredytów, zgodnie z uchwałą budżetową.

V. Przekazywanie nieruchomości w dzierżawę, użyczenie oraz najem lokali.

§ 26. Nieruchomości mogą być oddawane w dzierżawę, użyczenie i najem osobom prawnym, osobom fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej.

§ 27. Najemców i dzierżawców wyłania się w wyniku przetargu.

§ 28. Przetargi przeprowadza komisja w składzie 3 osób, powołana przez Wójta.

§ 29. Przedmiotem przetargu na najem lub dzierzawę jest roczna lub miesięczna stawka czynszu za 1 m2 i spełnienie dodatkowych wymogów określonych w warunkach przetargu.

§ 30.  Odstapienie od trybu przetargowego przy oddawaniu nieruchomości gruntowych w dzierżawę na okres nie dłuższy niż 3 lata może nastąpić, gdy o wydzierżawienie gruntu wystepuje jedna osoba i jednocześnie spełniony jest jeden z niżej wymienionych przypadków:

1) wnioskodawca jest dotychczasowym dzierżawcą, wywiązującym sie z warunków umowy,

2)  przedmiotem dzierżawy są grunty, na których usytuowane są obiekty wybudowane przez dotychczasowego dzierżawcę lub jego następce prawnego,

3) jeżeli grunt nie został oddany w dzierżawę po dwóch kolejnych przetargach.

§ 31. Nieruchomości mogą być przekazywane osobom prawnym, osobom fizycznym, jednostkom organizacyjnym, stowarzyszeniom, organizacjom pożytku publicznego nieruchomości w użyczenie na okres nie dłuższy niż 10 lat.

§ 32. Użyczone nieruchomości komunalne mogą być wykorzystane w szczególności na cele charytatywne, opiekuńcze, kulturalne, oświatowo-wychowawcze, religijne, sportowo-turystyczne oraz związane z zachowaniem porządku publicznego i wykonaniem niezbędnych zadań Gminy.

VI. Ceny, opłaty i rozliczenia za nieruchomości

§ 33. Cenę nieruchomości ustala się zgodnie z ustawą.

§ 34. Przy oddawaniu gruntów w użytkowanie wieczyste pierwsza opłata i następne określane są przez Wójta zgodnie z ustawą.

§ 35. Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego może być aktualizowana zgodnie z ustawą.

VII. Inne postanowienia.

§ 36. Nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości mogą być wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek z udziałem Gminy.

§ 37. Do spółek z wyłącznym udziałem Gminy, nieruchomości gruntowe z gminnego zasobu mogą być wnoszone jako wkład niepieniężny (aport) w użytkowanie wieczyste.

VIII. Przepisy końcowe.

§ 38. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Nurzec Stacja.

§ 39. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady

                                                                                                             Zenon Podbielski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Nurzec-Stacja

Wytwarzający/odpowiadający: Krzysztof Staniszewski

Wprowadzający: Krzysztof Staniszewski

Data wprowadzenia: 2006-09-20

Data modyfikacji: 2006-09-20

Opublikował: Krzysztof Staniszewski

Data publikacji: 2006-09-20