uchwała nrVI/42/07
Uchwała Nr VI/42/07
Rady Gminy Nurzec-Stacja
z dnia 14 sierpnia 2007 roku
w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy
Nurzec Stacja
Na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym /Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 oraz z 2002 r. Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984 Nr 153, poz. 1271 i Nr 214 poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 116, poz. 1203, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457, z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337/ Rada Gminy Nurzec-Stacja uchwala,co następuje :
§ 1. Ustala się zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Nurzec- Stacja stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały zleca się Wójtowi Gminy.
§ 3. Traci moc uchwała Nr VI/41/03 Rady Gminy Nurzec-Stacja z dnia 7 lipca 2003 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkancami Gminy Nurzec-Stacja.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po uplywie 14 dni od dnia opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady
Zenon Podbielski
Załącznik do uchwały Nr VI/42/07Rady Gminy Nurzec-Stacja z dnia 14 sierpnia 2007 r.
Zasady i tryb
Przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy Nurzec Stacja
1) Konsultacje z mieszkańcami gminy stosuje się w przypadkach przewidzianych ustawami oraz w innych sprawach ważnych dla gminy, a w szczególności :
a) nadania nazw miejscowości,
b) zmiany nazw miejscowości,
c) nadania lub zmiany nazw ulic,
d) zmiana granic sołectwa,
e) nadania imienia obiektowi fizjograficznemu.
2) W sprawach wymagających konsultacji z mieszkańcami winikających z przepisów ustawowych – uchwałę o podjęciu konsultacji podejmuje Rada Gminy.
3) Uchwała rady gminy powinna określać przedmiot konsultacji, termin oraz zasięg terytorialny.
4) W innych sprawach konsultacje zarządza Wójt Gminy podejmując stosowne zarządzenie. Punkt 3 stosuje się odpowiednio.
5) Konsultacje przeprowadza Wójt Gminy. Wyniki konsultacji w przypadkach wynikających z pkt. 2 i 3 niniejszych zasad, po ich zakończeniu Wójt Gminy przedstawia do rozpatrzenia na sesję Rady Gminy, która podejmuje stosowne uchwały.
6) W zależności od przedmiotu konsultacji i zasięgu terytorialnego w konsultacjach mogą brać udział mieszkańcy całej gminy, poszczególnych sołectw, określonych grup społecznych (np. nauczycieli, uczniów w przypadku konsultacji dotyczących nadania imienia szkoły).
7) Osoby upoważnione do udziału w konsultacjach (mieszkańcy) powinne posiadać wymagane prawo wyborcze do Rady Gminy Nurzec Stacja oraz stale zamieszkiwać na terenie gminy lub sołectwa.
8) Osoby tworzące grupy społeczne upoważnione do udziału w konsultacjach powinne posiadać czynne prawo wyborcze a przedmiot konsultacji winien być bezpośrednio związany z działalnością danej grupy społecznej (np. nauka, praca).
9) Łączenie i podział lub znoszenie gminy wymaga konsultacji z mieszkańcami gminy wszystkich sołectw, w innych przypadkach z zainteresowanymi sołectwami.
10) Konsultacje przeprowadzają w imieniu Wójta osoby lub podmioty upowżnione (wyznaczone) przez Wójta Gminy.
11) Konsultacje mogą być przeprowadzone w poszczególnych sołectwach lub siedzibie Wójta.
12) Zajęcie stanowiska, co do przedmiotu konsultacji osoby biorące udział w konsultacjach potwierdzają poprzez podpis przy swoim nazwisku na listach oraz pisemne zajęcie stanowiska co do konsultowanych rozwiązań na przygotowanym formularzu.
13) W przypadku, gdy w konsultacjach jest rozstrzyganych kilka spraw, osoba biorąca udział w konsultacjach wypełnia przedłożoną przez podmiot prowadzący konsultacje ankietę zawierającą alternatywne rozwiązania problemu.
14) Po zakończeniu konsultacji osoba, podmiot upoważniony do jej przeprowadzenia sporządza dokument zbiorczy obejmujący wyniki konsultacji i przedstawia Wójtowi Gminy. Przedmiotowy dokument winien zawierać następujące dane :
a) opisany przedmiot konsultacji,
b) termin przeprowadzenia konsultacji
c) ogólną liczbę mieszkańców (osób) uprawnionych do udziału w konsultacji,
d) liczbę mieszkańców (osób) biorących udział w konsultacji,
e) liczbę osób opowiadających się za lub przeciw konsultowanej sprawie.
15) Wynik konsultacji jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z podanych rozwiązań opowiedziało się więcej niż połowa biorących udział w konsultacjach. W przypadku konsultacji spraw, w których nie ma podanych alternatywnych rozwiązań (np. konsultacje z mieszkańcami sołectwa w sprawie nadania nazwy ulicy), o wynikach konsultacji rozstrzyga większościowe rozwiązanie zaproponowane przez osoby biorące udział w konsultacjach.
Metryka strony